2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rødovre Kommune - Borgerhuset. Anlæg- og belægningsentreprisen
Beschreibung: I forbindelse med Rødovre Kommunes udvikling af Gartnerbyen, besluttede Rødovre Kommune at opføre et borgerhus i tilknytning til Rødovre Rådhus (Borgerhuset). Opførelse af Borgerhuset indgik i Rødovre Kommunes udbud af byggeretter i Gartnerbyen, således den vindende tilbudsgiver også skal udbyde og opføre Borgerhu-set. Borgerhuset er tænkt som et åbent hus, som både samler Rødovre Kommunes forvaltninger, så borgerne frem-over kun skal henvende sig et sted, når de har brug for Rødovre Kommune, og som lægger lokaler til forenin-ger og andre aktiviteter for borgerne i Rødovre. Borgerhuset skal danne rammen om en enestående arbejds-plads og et barrierefrit mødested, som værner om både de store og små fællesskaber. A. Enggaard A/S (herefter ordregiver) fik efter udbuddet tildelt byggeretter samt retten til udbyde og opføre Borgerhuset, som herefter overdrages til Rødovre Kommune. Rødovre Kommune har i den forbindelse delegeret sine forpligtelser til at overholde gældende udbudsregler til A. Enggaard A/S i forbindelse med udbud og indgåelse af kontrakter vedrørende opførelse af Borgerhuset. Opgaven er opdelt og udbudt i 5 udbudspakker med fagentrepriser. Udbuddet af Anlæg- og belægningsentre-prisen var udbudt som udbudspakke 5, men blev annulleret efter tilbudsafgivelse. Nærværende udbud er såle-des et genudbud af fagentreprisen Anlæg og belægning. Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til LBK nr 116 af 03/02/2025, Bekendtgørelse af udbudsloven med senere ændringer (udbudsloven). Al kommunikation med ordregiver i hhv. udbuds- og udførelsesfasen skal være på dansk i både skrift og tale. Entreprisen omfatter alle nødvendige arbejder for etablering af færdige terræn- og landskabsarbejder omkring bygningen, herunder rydning af eksisterende forhold, opbygning af bærelag samt udførelse af belægninger, afvanding og terræninventar. Arbejdet inkluderer bl.a. beplantning, asfaltbelægninger, betonfliser i terræn og på tagterrasser, kantafgrænsninger, sokkel- og linjedræn, ledelinjer samt opmærksomhedsfelter. Derudover omfatter entreprisen levering og montering af terræninventar såsom cykelstativer, bænke, affaldsspande, pullerter og skiltning. Entreprisen indeholder opbygning af bundsikring, stabilt bærelag og afretningslag, samt koordinering med øvrige entrepriser, herunder føringsveje og kabelarbejder for belysning. Arbejdet skal udføres med korrekte fald, tolerancer og komprimeringskrav i henhold til projektmateriale. Entreprisen afleveres som komplette og færdige udearealer inkl. rengøring, indregulering og pleje frem til aflevering.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112700 Landschaftsgärtnerische Arbeiten, 45233200 Diverse Oberbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anlæg- og belægningsentreprisen
Beschreibung: Entreprisen omfatter alle nødvendige arbejder for etablering af færdige terræn- og landskabsarbejder omkring bygningen, herunder rydning af eksisterende forhold, opbygning af bærelag samt udførelse af belægninger, afvanding og terræninventar. Arbejdet inkluderer bl.a. beplantning, asfaltbelægninger, betonfliser i terræn og på tagterrasser, kantafgrænsninger, sokkel- og linjedræn, ledelinjer samt opmærksomhedsfelter. Derudover omfatter entreprisen levering og montering af terræninventar såsom cykelstativer, bænke, affaldsspande, pullerter og skiltning. Entreprisen indeholder opbygning af bundsikring, stabilt bærelag og afretningslag, samt koordinering med øvrige entrepriser, herunder føringsveje og kabelarbejder for belysning. Arbejdet skal udføres med korrekte fald, tolerancer og komprimeringskrav i henhold til projektmateriale. Entreprisen afleveres som komplette og færdige udearealer inkl. rengøring, indregulering og pleje frem til aflevering.
Haupteinstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen optioner.
663138-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Works
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
Additional classification (cpv): 45112700 Landscaping work, 45233200 Various surface works
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Anlæg- og belægningsentreprisen
Main classification (cpv): 45236000 Flatwork
Options:
Description of the options: Ingen optioner.