See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: MARKKINAKARTOITUS: Työterveyspalvelut
Beschreibung: Olemme tekemässä Hämeenlinnasta Suomen parasta julkista hankkijaa! Näin ollen haluamme, että tässä markkinakartoituksessa kuvattu mahdollinen tuleva hankintammekin tulee olemaan Suomen paras. Siihen tarvitsemme avuksi toimijoita, jotka arvostavat rehellistä ja avointa vuoropuhelua hankintayksikön kanssa, jotka nauttivat kilpailusta ja jotka haluavat edustaa oman alansa huippua. Tämä on Suomen uuden hankintalain mukainen markkinakartoitus. Kaikki tässä markkinakartoituksessa olevat tiedot ovat alustavia, joten ne eivät sido Hämeenlinnan kaupunkia mitenkään. HANKINNAN ALUSTAVA KUVAUS Hämeenlinnan kaupunki kartoittaa markkinoilla olevia palveluntuottajia, jotka voisivat tarjota työterveyspalveluita. Työterveyspalvelut kilpailutettaneen siten, että kilpailutus tapahtuu vuoden 2027 ensimmäisellä puoliskolla ja sopimuskausi alkaa alkuvuodesta 2028. Hämeenlinnan kaupunki hakee työterveyspalveluihin kumppania tuottamaan noin 1 900 henkilön työterveyshuollon ennaltaehkäiseviä sekä rajattuja sairaanhoidollisia palveluja. Palvelukokonaisuudessa painottuu ennaltaehkäisevä työterveyshuolto, jonka tavoitteena on tukea henkilöstön työkykyä, hyvinvointia ja työssä jatkamista. Lisäksi työterveyshuollolta odotetaan aktiivista ja vaikuttavaa yhteistyötä lähijohtajien kanssa henkilöstön työkyvyn, hyvinvoinnin ja varhaisen tuen toimintamallien toteuttamisessa. Kaupunki tavoittelee aitoa kumppanuutta, jossa palveluita kehitetään yhdessä vaikuttavasti, kustannustehokkaasti ja toimintaympäristön tarpeisiin vastaten. Erityisiä painopistealueita ovat mielenterveyden häiriöiden sekä tuki- ja liikuntaelinsairauksien ennaltaehkäisy, varhainen tunnistaminen ja vaikuttava hoito. Työterveyspalveluiden arvioitu vuosivolyymi on noin 1-1,5 miljoonaa euroa. ILMOITTAUTUMINEN Kiinnostuneita toimijoita pyydetään ilmoittamaan kiinnostuksensa mahdolliseen hankintaan osallistumisesta Tarjouspalvelu-portaalin kautta. Markkinakartoitukseen vastaaminen ei ole edellytyksenä mahdolliseen myöhemmin järjestettävään tarjouskilpailuun osallistumiselle. Ilmoittautumiset pyydetään tekemään 23.10.2026 klo 16.00 mennessä. MUUT TIEDOT Tämä ei ole tarjouspyyntö eikä hankintailmoitus, joten tämän ilmoituksen julkaisemisella ei aloiteta tarjouskilpailua, vaan kyseessä on markkinakartoitus. Tämä ilmoitus ei velvoita Hämeenlinnan kaupunkia toteuttamaan varsinaista hankintaa. Markkinakartoitukseen vastaamatta jättäminen ei estä mahdolliseen tarjouskilpailuun osallistumista eikä markkinakartoitukseen vastaaminen vaikuta millään tavoin tarjoajan asemaan mahdollisessa tarjouskilpailussa. Hämeenlinnan kaupunki ei maksa korvausta markkinakartoitukseen vastaamisesta eikä markkinakartoitukseen ja markkinavuoropuheluun osallistumisesta.
Interne Kennung: HML/4440/02.08.08/2026
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85147000 Betriebliche Gesundheitsfürsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0000