66362-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Chemische Erzeugnisse – Offentligt udbud af fældningskemikalier for Provas - Haderslev Spildevand A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelOffentligt udbud af fældningskemikalier for Provas - Haderslev Spildevand A/S
BeschreibungUdbuddet vedrører en rammeaftale om levering af fældningskemikalier til Provas - Haderslev Spildevand A/S’. Rammeaftalen er inddelt i 2 delkontrakter for følgende fældningskemikalier: • Delkontrakt 1: Fældningskemikalie jern+++, flydende • Delkontrakt 2: CA-nitrat 45%, palletank, Den estimerede værdi for begge delkontrakter er anslået til at være ca. 1.1 mio. kr. pr. år med en estimerede mængde på ca. hhv. 350 tons pr. år for delkontrakt 1 og 5 tons pr. år for delkontrakt 2. Den estimerede værdi og mængde er udelukkende vejledende og baserer sig på historiske tal og forventet fremtidige behov, hvorfor de ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Rammeaftalens maksimale værdi kan maksimalt være op til 30% højere end den anslåede mængde. Udbuddet indgås som en rammeaftale med én leverandør pr. delkontrakt for perioden 01.04.2026 til 31.03.2028. Ordregiver har mulighed for at forlænge rammeaftalen med 2 x 12 måneder på uændrede vilkår. Forlængelsen varsles senest 3 måneder før ophør af den oprindelige rammeaftaleperiode. Forventninger til antallet af de enkelte produkter fremgår af Bilag 2 - Tilbudsliste. De angivne mængder er estimater, som baserer sig både på tidligere års forbrug og fremtidige behov.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDirektiv 2014/24/EU
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 24000000 Chemische Erzeugnisse
Zusätzliche Einstufung (cpv): 24300000 Anorganische und organische Grundchemikalien
5. Los
LosLOT-0001
TitelFældningskemikalie jern+++, flydende
BeschreibungOrdregiver ønsker at anskaffe fældningskemikalie jern+++, flydende i henhold til Bilag 1.1 - Kravspecifikation
Menge350 Tonnen
LosLOT-0002
TitelCA-nitrat 45%, palletank
BeschreibungOrdregiver ønsker at anskaffe CA-nitrat 45%, palletank i henhold til Bilag 1.2 - Kravspecifikation