See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Infrapalveluiden suunnittelun kumppanuussopimus
Beschreibung: Kaarinan kaupungin Infrapalvelut pyytää tarjoustanne sopimuskauden aikana erikseen hankekohtaisesti sovittavien alla mainittujen suunnittelutoimialojen suunnittelu- ja asiantuntijatehtävistä. Sopimuskausi on 1.1.2027–31.12.2028 sekä mahdollisesti käyttöönotettavat kaksi (1+1) optiovuotta. Optiovuosi voidaan ottaa käyttöön sopimuskauden päättymisestä lukien. Tilaaja päättää yksipuolisesti optiovuoden käyttöönottamisesta kuusi (6) kuukautta ennen kunkin sopimuskauden päättymistä. Tarjoajaa pyydetään huomioimaan tarjoustaan jättäessä seuraavat jokaista osa-aluetta koskevat reunaehdot referensseihin liittyen: -Referenssilistauksessa tulee olla selkeästi merkitty työn toimeksi-antaja ja arvo. Referenssit eivät saa olla 10 vuotta vanhempia -Referenssikohteiden tulee koskea yleiselle liikenteelle tai yleiseen käyttöön tarkoitettuja katuja, teitä, puistoja tai alueita. -Referensseiksi eivät käy kaavoitusvaiheessa laaditut suunnitelmat/selvitykset. -Referenssikohteiksi eivät käy käynnissä olevat hankkeet. -Kaikki selvitykset tulee toimittaa pdf. muodossa.
Interne Kennung: KNA/2207/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311300 Beratung im Bereich Infrastrukturen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Liikennetekniikka LKT
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. liikennetutkimukset, -laskennat ja -ennusteet, liikennettä koskevat taloudelliset ja toiminnalliset vertailut, sijaintitutkimukset, liikenneverkkojen ja järjestelmien sekä liikenteen hoidon suunnittelu, liikenneturvallisuusselvitykset, liikenteen ohjauksen ja opastuksen suunnittelu, sekä toimiminen liikenneturvallisuuskoordinaattorina.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0001
Los: LOT-0002
Titel: Tie-, katu- ja aluetekniikka TKA
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. katujen, kevyen liikenteen väylien sekä alueiden yleis-, katu- ja rakennussuunnitelmien laatimisen. Suunnitteluun saattaa sisältyä myös näihin liittyvien hulevesiratkaisujen ja vesihuoltolinjojen yleis- ja rakennussuunnittelua sekä saneeraussuunnittelua. Lisäksi asemakaavoitusvaiheessa tehtävää kunnallistekniikan yleissuunnittelua. Suunnittelutehtäviin saattaa sisältyä myös suunnittelukohteen valaistus- ja sähkösuunnittelu, liikenneviheralueiden suunnittelu, maastomallimittaukset, maaperätutkimukset sekä geotekninen suunnittelu.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0002
Los: LOT-0003
Titel: Geotekniikka GEO
Beschreibung: Tehtävät sisältävät geoteknisen suunnittelun lisäksi myös maaperätutkimukset sekä geotekniset laboratoriotutkimukset ja maastotyöt koneineen. Kaavavaihteen maaperäselvitykset sekä pohjavesiselvitykset. Geotekniikan toimialan suunnittelu- ja selvitystöitä tullaan hyödyntämään myös kaavoituksessa.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0003
Haupteinstufung (cpv): 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik
Los: LOT-0004
Titel: Vesihuolto VHT
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. vedenjakelun, viemäröinnin ja hulevesiratkaisujen yleis- ja rakennussuunnittelua, erilaisten vesihuollon kehittämishankkeiden suunnittelua, vesihuoltoon liittyvien selvitysten, toimenpideohjelmien, paikkatietoanalyysien ja ympäristölupahakemuksien laadinta. Tehtäviin sisältyy pumppaamojen suunnittelu sekä muu pienimuotoinen koneistosuunnittelu. Tapauskohtaisesti tehtäviin kuuluu myös kaivantojen tuentasuunnittelu ja vesihuoltolinjojen sekä pumppaamojen perustamisen geotekninen suunnittelu. Lisäksi tehtäviin sisältyy verkoston toiminnallinen suunnittelu, hydraulinen mallinnus ja mitoitus, sekä kapasiteetti- ja toimivuusselvitykset.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0004
Haupteinstufung (cpv): 71800000 Beratung in den Bereichen Wasserversorgung und Abfälle
Los: LOT-0005
Titel: Maisemasuunnittelu MAS
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. viher- ja virkistysalueiden yleis- ja rakennussuunnittelua. Suunnittelutehtäviin saattaa sisältyä myös toiminnallisten alueiden, kuten leikkipuistojen ja lähiliikuntapaikkojen suunnittelua, sekä näihin liittyvää valaistus- ja hulevesisuunnittelua. Tehtävät sisältävät myös liikenneviheralueiden suunnittelua. Tehtävään kuuluu myös väylien ja alueiden päällysrakenteiden mitoitus
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0005
Haupteinstufung (cpv): 71420000 Landschaftsgestaltung
Los: LOT-0006
Titel: Liikuntapaikkojen suunnittelu LPS
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. ulkoliikuntapaikkojen, urheilukenttien ja tekonurmien ja ulkoilureittien suunnittelua. Suunnittelutehtäviin saattaa sisältyä valaistus- ja hulevesisuunnittelu, sekä päällysrakenteiden mitoitus.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0006
Los: LOT-0007
Titel: Sähkötekniikka SKT
Beschreibung: Tehtävät sisältävät mm. katu- ja aluekohteiden suunnitteluun liittyvää valaistus- ja sähkösuunnittelua, sekä ulkoalueiden rakentamiseen liittyvää asiantuntijapalvelua. Tehtäviin kuuluu myös muut toimialaan liittyvät asiantuntijapalvelut esimerkiksi valaistuksen saneerauksen koordinointi (listat vuosittain vaihdettavista valaisimista) ja kaapelointiin liittyviin palavereihin ja kokouksiin osallistuminen. Nykytilanteen selvittäminen maastossa kuuluu jokaiseen toimeksiantoon.
Interne Kennung: 2026-057896-LOT-0007
663705-2026 - Competition
Finland – Infrastructure works consultancy services – Infrapalveluiden suunnittelun kumppanuussopimus
Contract or concession notice – standard regime
Services
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: KNA/2207/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71311300 Infrastructure works consultancy services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Liikennetekniikka LKT
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0001
Lot: LOT-0002
Title: Tie-, katu- ja aluetekniikka TKA
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0002
Lot: LOT-0003
Title: Geotekniikka GEO
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0003
Main classification (cpv): 71332000 Geotechnical engineering services
Lot: LOT-0004
Title: Vesihuolto VHT
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0004
Main classification (cpv): 71800000 Consulting services for water-supply and waste consultancy
Lot: LOT-0005
Title: Maisemasuunnittelu MAS
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0005
Main classification (cpv): 71420000 Landscape architectural services
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0006
Lot: LOT-0007
Title: Sähkötekniikka SKT
Internal identifier: 2026-057896-LOT-0007