664138-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Diverses Handwerkzeug – Scule si dispozitive de mana
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Scule si dispozitive de mana
Beschreibung: Prezenta procedura are ca obiect achizitia de SCULE SI DISPOZITIVE DE MANA Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent: 468.445 euro. Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru/contractelor subsecvente sunt detaliate la nivelul formularului "Anexa canttati estimate". Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 18 Termenul limita exprimat in numar de zile in care Entitatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet la toate solicitarile de clarificari ale operatorilor economici este in a 11 zi inainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 233088/2026/36
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44512000 Diverses Handwerkzeug
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Prezenta procedura are ca obiect achizitionarea de SCULE SI DISPOZITIVE DE MANA conform specificatiilor detaliate la nivelul caietului de sarcini. Cantitatile minime si maxime estimate aferente acordului cadru/contractelor subsecvente sunt detaliate la nivelul anexei la prezenta procedura. Valoarea estimata a celui mai mare contract subsecvent (euro fara TVA ) 468.445 Euro, fara TVA. Valoarea minima acord cadru: 701.742 Euro, fara TVA. Valoare maxima acord cadru (fara suplimentare, la care se va raporta evaluarea ofertelor): 1.405.344 Euro, fara TVA. Valoarea maxima a acordului cadru ce cuprinde si eventualele suplimentari in conformitate cu clauza de revizuire potrivit prevederilor art. 236 din Legea 99/2016: 2.108.016 Euro, fara TVA.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Entitatea contractanta informeaza ofertantii ca, in temeiul prevederilor art. 236 din Legea nr. 99/2016, îşi rezerva opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentaţiei de atribuire / Acordului-cadru cu până la maximum 50% din cantitatea maximă estimată initial, pentru fiecare produs în parte. Având în vedere că documentaţia de atribuire conţine un set minim de informaţii specifice, referitoare la estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga durata a acordului-cadru, precum şi estimări ale cantităţilor minime şi maxime care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, subliniem faptul că aceste cantităţi minime şi maxime pe care entitatea contractantă le stabileşte iniţial în documentaţia de atribuire şi ulterior în acordul-cadru reprezintă estimări ale unor cantităţi care ar putea fi solicitate pe durata întregului acord-cadru şi nu cantităţile exacte care vor fi achiziţionate, acestea din urmă putând fi mai mici, egale sau mai mari raportat la cele estimate, în funcţie de necesităţile reale ale entității contractante. În acest sens având în vedere faptul că efectele Acordului-cadru vizează în principal stabilirea termenilor şi condiţiilor care guvernează contractele de achiziţie publică (contractele subsecvente) ce urmează a fi atribuite într-o anumită perioadă, în special în ceea ce priveşte preţul unitar şi, după caz, cantităţile avute în vedere, entitatea contractanta informeaza ofertantii ca îşi rezerva dreptul/opțiunea de a suplimenta cantitatea estimată la nivelul documentaţiei de atribuire / Acordului-cadru cu până la maximum 50% din cantitatea maximă estimată initial, pentru fiecare produs în parte. Prețul la care pot fi achiziționate suplimentar în baza prezentei clauze de revizuire este cel din propunerea financiară care stă la baza semnării acordului-cadru ce urmeaza a fi atribuit (preț ajustat, după caz, conform formulei de ajustare prevăzute de legislaţia specifică). Perioada de timp in care se va putea utiliza aceasta optiune de catre entitatea contractanta: pe toata durata de valabilitate a acordului-cadru. Modificarea acordului-cadru în baza prezentei clauze de revizuire se circumscrie modificării nesubstanțiale reglementată de art. 240 alin. (1), lit. a) din Legea nr. 99/2016, având toate elementele prevăzute de art. 2 alin. (1)-(2) din Instructiunea ANAP nr. 1/2021. Având în vedere clauza de revizuire de mai sus, valoarea estimata a procedurii a fost exprimata sub forma de interval, respectiv: Valoare estimata: 1.405.344 Euro, fara TVA - 2.108.016 Euro, fara TVA, unde VALOAREA MINIMA A INTERVALULUI (1.405.344 €) REPREZINTA VALOAREA ESTIMATA A PREZENTEI PROCEDURI IN FUNCTIE DE CARE SE VOR EVALUA OFERTELE, iar valoarea maxima a intervalului (2.108.016 €) reprezintă valoarea estimata ce contine si valoarea posibilelor suplimentari in baza clauzei de revizuire.