See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizarea si instalarea blocatorilor tip STU (Shock Transmission Unit)/ blocatorilor antiseismici/ conectorilor antiseismici pe „Pasajul Nicolae Titulescu"
Beschreibung: Obiectul contractului constă în furnizarea si instalarea blocatorilor tip STU (Shock Transmission Unit)/ blocatorilor antiseismici/ conectorilor antiseismici” pe „Pasajul Nicolae Titulescu", conform cerintelor caietului de sarcini nr. 225530/24.06.2026. Achiziția este necesară pentru înlocuirea tuturor dispozitivelor de tip STU (Shock Transmission Unit)/ blocatorilor antiseismici/conectorilor antiseismici existenți pe „Pasajul Nicolae Titulescu" cu un alt tip de blocatori, echipați cu articulații sferice la ambele capete, în conformitate cu standardele europene în vigoare-EN 15129 (Standardul european antiseismic). Numărul dispozitivelor ce trebuie înlocuite este 12, câte două dispozitive montate pe cele 6 pile (pe fiecare stâlp câte un dispozitiv) din cele 7 pile existente (pe pila P4 nu sunt montate dispozitive, fiind un punct fix). Modificarea contractului în cursul perioadei sale de valabilitate, se face în condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Modificarea contractului în cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât în cazurile şi condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se realizează prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispozițiile legii. Termene pentru depunerea/ raspunsul la solicitarile de clarificari/informatii suplimentare: A. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(1) din Legea nr.98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, termenul limită până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legatură cu documentaţia de atribuire este de 18 zile înainte de data limită de depunere a ofertelor. B. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (2) din Legea nr. 98/2016, cu modificările şi completările ulterioare, autoritatea contractantă va transmite răspunsul consolidat formulat la solicitările de clarificări/informaţii suplimentare în a 11-a zi înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt transmise în termenul precizat.
Interne Kennung: 4417214-2026-I.5
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 44212000 Bauerzeugnisse und Teile davon, vorgefertigte Gebäude ausgenommen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Furnizarea si instalarea blocatorilor tip STU (Shock Transmission Unit)/ blocatorilor antiseismici/ conectorilor antiseismici” pe „Pasajul Nicolae Titulescu" se va realiza conform cerintelor caietului de sarcini nr. 225530/ 24.06.2026. Principalele activități în vederea înlocuirii dispozitivelor antiseismice ce fac obiectul contractului de achizitie publică sunt: 1) Proiectare conform EN15129:2009 pentru 12 dispozitive 2) Demontarea dispozitivelor existente; După demontarea acestora dispozitivele trebuie predate ulterior Reprezentantului Beneficiarului cu Proces-Verbal de predare primire. 3) Procurarea și transportul dispozitivelor noi; 4) Instalarea dispozitivelor noi; 5) Testarea dispozitivelor noi, cerintelor caietului de sarcini nr. 225530/ 24.06.2026. Modificarea contractului, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decât in cazurile si condițiile prevăzute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare, se realizează prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, în conformitate cu dispozițiile legii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45255400 Fertigungsarbeiten