See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Achiziție AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030
Beschreibung: Autoritatea contractantă intenţionează să achiziţione AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030, cu configuraţia şi performanţele minime descrise în documenţia de atribuire. Finanţare: prin programul RABLA conform Ordinul ministrului mediului, apelor și pădurilor nr. 1231/2025 din 23 aprilie 2025 pentru aprobarea Ghidului de finanţare a Programului privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante şi eficiente din punct de vedere energetic 2025 – 2030, în vederea reînnoirii parcului auto existent, în conformitate cu obiectivele instituției privind mobilitatea durabilă, reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și alinierea la politicile publice naționale și europene în domeniul protecției mediului. Obiectul achiziției îl reprezintă achizitia a 8 autoturisme în cadrul „Programul privind reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră în transporturi, prin promovarea vehiculelor de transport rutier nepoluante și eficiente din punct de vedere energetic 2025-2030. În cadrul Programului Rabla Auto 2025-2030, instituțiile publice beneficiază de eco-tichet în cuantum de 12.000 lei la achiziţionarea unui autovehicul nou, fără a fi obligate să predea spre casare un autovehicul uzat, conform art. 7 (2) din Ghid. (Ecotichet - parte din preţul de achiziţie a unui autovehicul hibrid nou, susţinută prin modalitate nerambursabilă din Fondul pentru mediu în cadrul programului.) În urma aplicării cererii de finanţare s-a obţinut contravaloarea de 8 de ecotichete, în valoare de 96.000 lei cu TVA inclus. Se va încheia un contract de furnizare pentru fiecare lot în parte: - Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1 – 4 cpl; - Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2 - 4 cpl. După publicarea anunțului de participare operatorii economici pot adresa solicitări de clarificări la secțiunea Detalii procedură/Solicitare de clarificare/Întrebări/Comunicări. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (http://e-licitatie.ro). Răspunsurile la solicitările de clarificări se realizează în conformitate cu art. 160-161 din Legea 98/2016. Termenul limită până la care se pot solicita clarificări sau informaţii în legătură cu documentaţia de atribuire: 15 (cincisprezece) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări ale operatorilor economici/informaţiilor suplimentare cu cel puţin 10 (trei) zile înainte de termenul stabilit pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 4221110_2026_85/19,20
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34113300 Geländegängige Fahrzeuge
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: - Lot nr. 1: Autoturism de teren tip 1
Beschreibung: Contracte de furnizare AUTOTURISME PRIN PROGRAMUL RABLA 2025-2030
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: - Lot nr. 2: Autoturism de teren tip 2
Interne Kennung: 2