2. Verfahren
Verfahren
Titel: Opdracht voor marketing, communicatie, promotie, contentcreatie en de realisatie van de bezoekersbeleving van het Interreg-project Wijnstraat
Beschreibung: Het Interreg Vlaanderen-Nederland-project Wijnstraat heeft als doel de vier wijngebieden Hageland, Haspengouw, Maasvallei en Mergelland/Zuid-Limburg grensoverschrijdend met elkaar te verbinden tot één herkenbaar toeristisch wijngebied. Binnen het project is een langeafstandsfietsroute ontwikkeld die de wijngebieden fysiek aan elkaar linkt. De route is opgebouwd uit dagetappes van wijnhub naar wijnhub, waarbij bezoekers vanuit de hubs de wijngebieden, wijndomeinen (en andere -stops), wijnwandelroutes, wijndomeinen en andere wijnbelevingen kunnen ontdekken. De zes wijnhubs binnen het project zijn: Kasteel van Horst, Kasteel van Leut, Abdij Rolduc Kerkrade, Watersley Sittard, Wijndomein D’Hunes en Visit Zuid-Limburg Experience Gulpen. Deze locaties vormen de ruggengraat van de wijnstraat en krijgen elk een rol als toeristische onthaalsite, toegangspoort en belevingsplek. Meer achtergrondinfo over het Interreg-project Wijnstraat: https://interregvlaned.eu/wijnstraat. In de projectaanvraag is voorzien dat de wijnstraat via een marketing- en communicatieplan, promotiecampagne en digitale promotietoolkit zichtbaar wordt gemaakt bij doelgroepen (inwoners, recreanten en toeristen) in Nederland, Vlaanderen/België en de betrokken regio’s. Voor elke wijnhub wordt een wijnbelevingswand ontwikkeld, waarin bezoekers via zien, lezen, ruiken, voelen en leren kennismaken met het overkoepelende verhaal van de wijnstraat én met het eigen wijngebied. Deze opdracht is opgesplitst in volgende percelen: Perceel 1: Raamovereenkomst voor marketing, communicatie en contentcreatie voor de Wijnstraat. Perceel 2: Raamovereenkomst voor het ontwerp en de technische uitwerking van een interactieve wijnbelevingswand voor de wijnhubs binnen de Wijnstraat. Het Bestuur wenst voor elk van deze percelen een raamovereenkomst te sluiten met één opdrachtnemer per perceel.
Interne Kennung: TOE/2026/PM/2
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79000000 Dienstleistungen für Unternehmen: Recht, Marketing, Consulting, Einstellungen, Druck und Sicherheit
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: TOE/2026/PM/2 - Perceel 1: Marketing, communicatie en contentcreatie voor de Wijnstraat
Beschreibung: Onderdeel 1. Marketing- en communicatieplan voor ‘de Wijnstraat’ Dit deel van de opdracht omvat de strategische marketing- en communicatiekader voor de merkintroductie van de Wijnstraat voor de periode 2027-2029. De opdracht vertrekt vanuit de ambitie om de vier wijngebieden Hageland, Haspengouw, Maasvallei en Mergelland/Zuid-Limburg als zelfstandig en herkenbaar merk in de markt te positioneren voor inwoners, recreanten en toeristen in Vlaanderen/België, Nederland en de betrokken regio’s. Bestaande merk- en communicatiestrategie Binnen het project werden reeds een positionerings-, communicatie- en brandingtraject uitgevoerd. De volgende bouwstenen zijn reeds uitgewerkt en vormen het verplichte uitgangspunt voor deze opdracht: • Merknaam en merkgebruik; • Positionering van de Wijnstraat; • Merkarchetype en merkpersoonlijkheid; • Kernboodschappen; • Communicatiethema's; • Communicatierichtlijnen; • Communicatiefasering; • Beeldtaal; • Brandingprincipes; • Aanbevelingen inzake communicatiemiddelen; • Huisstijl. Deze documenten worden tijdens de tweede fase van de procedure (aanvraag tot indienen van een offerte) ter beschikking gesteld aan de inschrijvers. De opdrachtnemer wordt uitdrukkelijk niet gevraagd om een nieuwe positionering, merkstrategie, merkidentiteit, merkverhaal of huisstijl te ontwikkelen. De opdracht bestaat erin de reeds ontwikkelde strategie te vertalen naar een uitvoerbaar marketing- en communicatieplan voor de periode 2027-2029. Doel van de opdracht Het doel van deze opdracht bestaat uit het ontwikkelen van een strategisch marketing- en communicatiekader dat richting geeft aan de merkintroductie, verdere merkontwikkeling en communicatieve uitrol van de Wijnstraat in Vlaanderen, België, Nederland en de betrokken wijnregio’s van 2027 tot en met 2029. Het plan moet zowel richting geven aan: • de autonome communicatie van de Wijnstraat als overkoepelend toeristisch merk; • de endorsed marketingaanpak waarbij de betrokken toeristische organisaties het merk Wijnstraat integreren in hun eigen communicatiekanalen. De verwachte output van dit onderdeel is een marketing en communicatieplan voor de periode 2027-2029 met communicatiedoelstellingen, doelgroepstrategie, kanaalstrategie, aanbevelingen voor merkuitbouw, KPI’s en evaluatie-indicatoren en een communicatieplanning. Het plan biedt een kader waarbinnen de betrokken toeristische organisaties (Toerisme, Vlaanderen, Toerisme Vlaams-Brabant, Visit Zuid-Limburg en Visit Limburg), het merk Wijnstraat kunnen integreren in hun bestaande communicatie en de Wijnstraat regionaal kan doorvertaald worden. Tot slot wordt binnen dit onderdeel voor 2027 een campagnekader uitgewerkt voor de lancering van de Wijnstraat als toeristisch merk met campagneconcept, doelgroepvertaling, mediamix en -inzet, fasering van de campagne. De uitvoering van het marketing- en communicatieplan, met de daadwerkelijke uitwerking van o.a. storytelling, copywriting, redactionele middelen, grafische vormgeving, social media content, campagnecreatie, ontwikkeling van communicatiemiddelen en inkoop van media valt onder Onderdeel 2. Onderdeel 2: Contentcreatie en ontwikkeling van communicatiemiddelen voor de Wijnstraat Dit onderdeel omvat de creatieve, redactionele en visuele uitwerking van de marketing- en communicatiestrategie van de toeristische wijnregio ‘Wijnstraat’. De opdracht bestaat uit het ontwikkelen van content en communicatiemiddelen die bijdragen aan de introductie, zichtbaarheid en verdere uitbouw van het merk Wijnstraat als grensoverschrijdende toeristische wijnregio. De opdrachtnemer werkt op basis van: • de reeds ontwikkelde positionering; • de communicatierichtlijn; • de huisstijl; • de merk- en brandingdocumenten; • het strategisch marketing- en communicatiekader uit onderdeel 1. Deze documenten vormen het verplichte uitgangspunt voor alle deelopdrachten binnen deze raamovereenkomst. Doel van de opdracht Het doel van deze raamovereenkomst is het ontwikkelen van hoogwaardige content en communicatiemiddelen die de merkidentiteit van Wijnstraat consistent uitdragen en die inzetbaar zijn door zowel het overkoepelende merk als de betrokken toeristische partners. De content en de communicatiemiddelen die als meerdere deelopdrachten besteld kunnen worden zijn: • Storytelling en redactionele content in meerdere talen (Nederlands, Frans, Engels, Duits); • Grafische en creatieve vormgeving: visuele concepten, grafische uitwerkingen, templates, illustraties, infographics, iconografie, campagnestijlen, opmaak informatieborden; • Publicaties, incl. ontwerp, opmaak en drukwerk : brochures, flyers, kaarten, routegidsen; • digitale communicatiemiddelen: websiteontwerp(opmaak van een aantal landingspagina’s), digitale content, visuals voor online gebruik, downloadbare middelen, digitale toolkit, social media formats • Campagnemiddelen: campagnebeelden, advertenties, bannering, socialmedia content, online- of offlinecampagnemiddelen, promotionele acties • Fotografie en audiovisuele content: sfeerfotografie, korte video content voor online kanalen • Signalisatie De te ontwikkelen content moet bruikbaar zijn voor twee niveaus: • het autonome merkcommunicatie van de wijnregio, waarbij de regio als zelfstandig en herkenbaar merk wordt gelanceerd en geladen; • de endorsed regionale doorvertaling, waarbij de betrokken toeristische regio’s het overkoepelende merk kunnen integreren in hun eigen communicatiekanalen en tegelijk kunnen inzoomen op hun eigen wijngebied, routes, ondernemers, verhalen en beleving.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: TOE/2026/PM/2 - Perceel 2: Het ontwerpen en technisch uitwerken van een interactieve belevingswand voor de wijnhubs binnen de Wijnstraat
Beschreibung: Dit perceel omvat de verdere creatieve, ruimtelijke en technische uitwerking van de wijnbelevingswanden voor de zes wijnhubs binnen het project Wijnstraat. De wijnbelevingswanden vormen een belangrijk onderdeel van de bezoekerservaring binnen de zes wijnhubs en moeten bezoekers op een aantrekkelijke, toegankelijke en interactieve manier laten kennismaken met de Wijnstraat, de betrokken wijngebieden en hun specifieke verhalen. De zes voorziene wijnhubs zijn: • Kasteel van Horst (Herita); • Kasteel van Leut (Toerisme Vlaanderen); • Abdij Rolduc (Bisschoppelijk Centrum Rolduc); • Watersley Sittard (Watersley Development); • Wijndomein D'Hunes; • Visit Zuid-Limburg Experience Gulpen (Visit Zuid-Limburg). Bestaande uitgangspunten Binnen het brandingstraject van het project werd reeds een basisconcept voor de wijnbelevingswand ontwikkeld. Dit basisconcept bevat onder meer: • Conceptuele uitgangspunten; • Inhoudelijke krijtlijnen; • Belevingsprincipes; • Eerste ruimtelijke ideeën; • Voorstellen voor modules en bezoekersinteractie. Deze documenten worden tijdens de tweede fase van de procedure (aanvraag tot indienen van een offerte) ter beschikking gesteld aan de inschrijvers. Het bestaande concept vormt het verplichte vertrekpunt voor deze opdracht. De opdrachtnemer wordt niet gevraagd een volledig nieuw concept voor de wijnbelevingswand te ontwikkelen, maar wel om het bestaande concept verder te verfijnen, te concretiseren en technisch uit te werken. Doel van de opdracht Het doel van deze raamovereenkomst is het ontwikkelen van uitvoerbare ontwerpen, technische dossiers en interactieve toepassingen voor de wijnbelevingswanden binnen de zes wijnhubs. De opdrachtnemer vertaalt het bestaande concept naar locatie gebonden ontwerpen die rekening houden met: • Het overkoepelende verhaal van de Wijnstraat; • De identiteit van het betrokken wijngebied; • De specifieke kenmerken van de wijnhub; • De beschikbare ruimte; • Bezoekersstromen; • Toegankelijkheid; • Praktische realiseerbaarheid; • Beheer en onderhoud. Opdrachtomschrijving Binnen deze raamovereenkomst worden meerdere deelopdrachten geplaatst voor verschillende ontwerpen en technische uitvoeringen van een wijnbelevingswand in de verschillende wijnhubs. De opdracht omvat volgende onderdelen: 1. Creatieve en ruimtelijke verfijning van het bestaande concept met integratie van het verhaal van de wijnstraat, integratie van de lokale en regionale verhalen en afstemming op de schikbare ruimte bij en inrichting van de betrokken wijnhub 2. Ontwerp en realisatie van de interactieve module: ontwerp, technische uitwerking en realisatie van de verschillende belevingselementen en modules binnen de wijnbelevingswand 3. Technische uitwerking: de opdrachtnemer levert voor iedere wijnhub een technisch uitvoerbaar dossier aan, bestaande uit technische tekeningen, productspecificaties, schema’s, … 4. Levering en implementatie van interactieve technologie: levering, configuratie en integratie van nodige hardware en software, schermen, audiovisuele apparatuur, … 5. Advies bij de installatie van de elementen in de fysieke wandconstructie. De ontwikkeling van de inhoudelijke content voor de wijnbelevingswanden wordt geleverd door de opdrachtnemer van perceel 1, de wijnhubs en de projectpartners. De opdrachtnemer van perceel 2 staat in voor de technische integratie van deze content binnen de interactieve toepassingen. De uitwerking gebeurt in overleg met het bestuur. De organisatie achter de wijnhub heeft de mogelijkheid om afzonderlijke deelopdrachten binnen de raamovereenkomst te plaatsen voor de verdere uitwerking van haar wijnbelevingswand. Volgende onderdelen maken geen deel uit van deze raamovereenkomst • Productie van de fysieke wandconstructies; • Bouw van constructies; • Vervaardiging van meubelstukken; • Schrijnwerk; • Interieurinrichting; • Ombouwen en vaste inrichtingselementen; • Bouwkundige werken; • Exploitatie en structureel onderhoud na oplevering. De betrokken wijnhubs staan zelf in voor de productie, bouw en plaatsing van de fysieke wandconstructies, meubelstukken, ombouwen en andere vaste inrichtingselementen via eigen aannemers, meubelbouwers of interieurbouwers. De opdrachtnemer van perceel 2 levert hiervoor alle noodzakelijke technische tekeningen, maatvoering, aansluitingsschema's, materiaaladviezen en plaatsingsvoorschriften aan zodat de fysieke inrichting correct kan worden afgestemd op de interactieve toepassingen.
Interne Kennung: 2