664678-2026 - Wettbewerb
Finnland – Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport) – Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten materiaalikuljetukset
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten materiaalikuljetukset
Beschreibung: Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soite pyytää tarjousta materiaalikuljetuksista. Reiteillä kuljetetaan pääsääntöisesti Soiten sisäistä postia, instrumentteja, materiaalia, lääkkeitä, näytteitä ja apuvälineitä Keski-Pohjanmaan keskussairaalan logistiikkakeskuksesta, apuvälinekeskuksesta, välinehuollosta, laboratoriosta, sairaala-apteekista sekä samassa korttelissa sijaitsevasta sotekeskuksesta palvelukuvauksessa (tarjouspyynnön liitteenä) ilmoitetun kuvauksen mukaisesti. Reitit ajetaan kahdella (2) pakettiautolla arkipäivisin. Sopimuskauden pituus on 1.1.2027- 31.12.2029 ( 3 vuotta) sekä lisäksi mahdollisuus kahteen (2) 12 kuukauden mittaiseen optiosopimuskauteen. Hankintasopimuksen mukainen palvelu aloitetaan apuvälinekuljetusten osalta 1.2.2027 alkaen ja muiden osalta 1.1.2027 alkaen. Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue hankkii kuljetuspalveluita omien tarpeidensa mukaisesti eikä sitoudu vähimmäisostomääriin. Solmittava hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta. Palvelukuvaus, toimituskohteet, -reitit ja -aikataulut sekä kuljetuksia, kuljetuskalustoa ja tarjoajaa koskevat vaatimukset, päätöksenteon perusteet sekä solmittavien hankintasopimuksien toteutuksen kannalta muut oleelliset seikat on ilmaistu tarkemmin tässä tarjouspyynnössä sekä sen liitteissä. Ajoneuvoihin asennettaan ennen sopimuskauden alkua tilaajan toimesta paikanninlaite ja laskutus tapahtuu paikantimen perusteella. Hankinta on jaettu kahteen (2) ryhmään: Kanta-Kokkolan kuljetukset ja maakuntakuljetukset. Hinta ilmoitetaan tarjouksessa molempiin ryhmiin ja vertailuperusteena on halvin kokonaishinta (pisteytys).
Interne Kennung: 3964/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintayksikkö 1) Avaa tarjoukset 2) Tarkastaa tarjoajan soveltuvuutta koskevat vastaukset 3) Tarkastaa ja vertailee tarjoukset 4) Pyytää ja/tai tarkastaa voittajaehdokkaan soveltuvuutta koskevat selvitykset ja todistukset 5) Tekee hankintapäätöksen ja antaa päätöksen tiedoksi kaikille tarjoajille 6) Solmii hankintasopimuksen valitun palveluntuottajan kanssa. Mikäli mikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä hankintayksikön edellyttämällä tavalla taikka olosuhteet tarjouskilpailun aikana muuttuvat sellaisiksi, ettei hankintayksikkö voi hyödyntää tarjouskilpailun tuloksia, hankintayksikkö voi keskeyttää hankintamenettelyn osittain tai kokonaan.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Mahdolliset optiot 1+1 vuotta. Option käytöstä päättää tilaaja. Option käytöstä ilmoitetaan viimeistään 2 kuukautta ennen varsinaisen sopimuskauden päättymistä.