664833-2026 - Planung
Finnland – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – ENNAKKOILMOITUS, TIETOPYYNTÖ: Vakuutusturvan hankinnan kilpailutuksen valmistelu
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ENNAKKOILMOITUS, TIETOPYYNTÖ: Vakuutusturvan hankinnan kilpailutuksen valmistelu
Beschreibung: LapIT Oy on käynnistämässä vakuutusturvan hankinnan kilpailutusta. Tuleva hankinnan kilpailutus on suunniteltu olevan hankintalain (Laki julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista 1397/2016) mukainen EU-kynnysarvon ylittävä palveluhankinta. Hankinnan kilpailutus on tavoitteena käynnistää loppusyksystä 2026. Suunnitteilla olevan hankinnan kilpailutuksen sisältö vakuutusturvan osalta on alustavien suunnitelmien mukaan seuraavanlainen: Työtapaturma- ja ammattitautivakuutus: - Vapaa-ajan ryhmätapaturmavakuutus työntekijöille (TyTAL) Henkilö- ja henkivakuutukset: - Sairauskuluvakuutukset (sairauskuluvakuutus, ryhmävakuutus) Tällä ennakkoilmoituksella käynnistetään myös tietopyyntö. Tietopyyntöön vastaamisen määräaika on 09.10. klo 23:55. Tietopyyntö toimii osana hankinnan valmistelua ja suunnittelua. Ennakkoilmoitus ja tietopyyntö eivät ole hankintailmoitus eikä näillä aloiteta varsinaista tarjouskilpailua tulevasta hankinnasta. Ennakkoilmoituksen sekä tietopyynnön tavoitteena on kartoittaa markkinoita ja käynnistää avoin vuorovaikutusprosessi LapIT Oy:n ja potentiaalisten ehdokkaiden ja tarjoajien välillä ja käydä läpi vaihtoehtoisia näkemyksiä sekä ratkaisuehdotuksia vaatimuksia vastaavan hankinnan kilpailuttamiseksi. Vastaukset tietopyyntöön tulee lähettää sähköpostitse vastaamalla ennakkoilmotuksen liit-teenä olevan tämän tietopyynnön kysymyksiin, otsikolla "Vastaukset tietopyyntöön: 629666 / ENNAKKOILMOITUS, TIETOPYYNTÖ: Vakuutusturvan hankinnan kilpailu-tuksen valmistelu", osoitteisiin antti.savola@lapit.fi ja paivi.honkala-hyvarinen@lapit.fi. Tietopyyntöön vastaaminen ei sido ehdokasta ja tarjoajaa tarjouskilpailuun osallistumiseen, eikä myöskään ole edellytyksenä myöhemmin varsinaiseen tarjouskilpailuun osallistumiselle. Tietopyyntöön vastaamatta jättäminen ei sulje pois osallistumista mahdolliseen varsinaiseen tarjouskilpailuun. Tietopyyntöön vastaaminen ei vaikuta ehdokkaan ja tarjoajan asemaan itse tarjouskilpailussa. Tietopyynnön havaintoja hyödynnetään suunniteltaessa tulevan hankinnan kilpailutusta ja sopimuskautta. Tilaaja ei julkaise missään tietopyyntöön tulleita kommentteja, vaihtoehtoisia näkemyksiä tai ratkaisuehdotuksia vaatimuksia vastaavan hankinnan kilpailuttamiseksi. Tilaaja ei vastaa suunnitteila olevan hankinnan kilpailutukseen liittyviin kysymyksiin puhelimitse tai sähköpostitse. Tilaaja pyytää ehdokkaita ja potentiaalisia tarjoajia vain vastaamaan tietopyyntöön ja toimittamaan vastaukset ohjeistetusti.
Interne Kennung: 629666
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen