665108-2026 - Wettbewerb
Finnland – Planungsleistungen im Bauwesen – Geo-suunnittelu, puitesopimuskilpailutus 2027-2028 ja optiot vuosille 2029 ja 2030
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Geo-suunnittelu, puitesopimuskilpailutus 2027-2028 ja optiot vuosille 2029 ja 2030
Beschreibung: Jyväskylän kaupungin Tilapalvelu kilpailuttaa Geo-suunnittelutehtävät puitejärjestelyn tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti ajalle 2027 ja 2028 sekä optiot vuosille 2029 ja 2030. Sopimuskumppaneita valitaan 2 (kaksi) kpl. Hankinnan ennakoitu arvo sopimuskaudelle on 0,5 Milj. euroa. Hankinnan enimmäisarvo sopimuskaudelle on 0,7 Milj. euroa. Enimmäisarvo sisältä varauksen sopimuskauden aikana ennakolta vaikeasti arvioitaviin hankintatarpeisiin, joiden laajuutta ei voida hankintaa käynnistettäessä luotettavasti arvioida. Enimmäisarvo ei kuvaa hankintayksikön sitoutumista hankintamäärään, vaan hankinnan suurinta mahdollista arvoa sopimuskaudella. Jos enimmäisarvo on saavutettu ennen määräaikaisen sopimuksen tai mahdollisesti käyttöön otetun optiokauden päättymisaikaa, puitejärjestely päättyy. Toimittajalla ei tällöin ole mitään vaatimuksia Tilaajaa kohtaan.
Interne Kennung: JyväskyläDno-2026-3359
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTALAIN MUKAISEN RIKOSREKISTERIOTTEEN ESITTÄMISVELVOLLISUUS Hankintalain 80 §:n mukaan hankintayksikön tulee sulkea tarjoaja tarjouskilpailun ulkopuolelle, jos hankintayksikön tiedossa on, että tarjoaja tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävä henkilö on rikosrekisteristä ilmenevällä lainvoimaisella tuomiolla tuomittu 80 §:ssä mainitusta rikoksesta rangaistukseen. Hankintayksikön tulee tarkastaa pakolliset poissulkemisperusteet tarjouskilpailun voittaneiden tarjoajien osalta ennen hankintasopimuksen tekemistä. Hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen voittaneiden tarjoajien tulee toimittaa hankintayksikölle: A) Oikeusrekisterikeskuksen ote rikosrekisteristä tai B) tarjoajan tai sen hallinto-, johto- tai valvontaelimen jäsenen tai edustus-, päätös- tai valvontavaltaa käyttävän henkilön alkuperämaan tai sijoittautumismaan toimivaltaisen viranomaisen antama ote rikosrekisteristä. Rikosrekisteriotteet tulee toimittaa: 1) hankintalain 80 §:ssä tarkoitetuista henkilöistä. Käytännössä näitä henkilöitä ovat yrityksen pää- tai toimitusjohtaja, yrityksen varatoimitusjohtaja ja nimenkirjoittajat, prokuralain (130/1979) tarkoittamat prokuristit, yhdistyksen puheenjohtaja, yksityinen elinkeinonharjoittaja, avoimen yhtiön yhtiömiehet sekä kommandiittiyhtiön vastuunalainen yhtiömies. Asiassa voidaan huomioida myös muut yhtiön tai muun oikeushenkilön, kuten säätiön, edustajat. 2) yrityksestä itsestä (yhteisösakko-ote). Rikostaustan selvittämiseksi esitetty rikosrekisteriote ei saa olla 12 kuukautta vanhempi. Tarjoajan on syytä varmistaa jo etukäteen, keiden kaikkien osalta sen tulee toimittaa otteet ja hankkia mahdolliset valtakirjat otteiden pyytämistä varten (katso Oikeusrekisterikeskuksen sivut) sekä varautua Oikeusrekisterikeskuksen viiveeseen otteiden toimittamisessa. Arvioitu käsittelyaika on seitsemän (7) päivää (+ postitusaika). Rikosrekisteriotteen tiedot ovat aina salassa pidettäviä. Rikosrekisteriotteita ei voi toistaiseksi käsitellä sähköisesti eikä otetta voi näin ollen tietoturvariskin vuoksi toimittaa hankintayksikölle sähköpostitse. Hankintayksikkö palauttaa tai tuhoaa rikosrekisteriotteet tarkastuksen jälkeen. Otteiden toimittamistavasta ja ajankohdasta tulee kirjallisesti sopia hankintayksikön kanssa välittömästi hankintapäätöksen tiedoksiannon jälkeen. Otteet tulee toimittaa viivytyksettä eivätkä otteiden toimittamisen viivästykset saa aiheuttaa kohtuutonta haittaa hankintayksikölle tai sopimuskauden alkamiselle. Lisätietoa hankintalain mukaisesta rikosrekisteriotteesta ja sen pyytämisestä löytyy osoitteesta www.oikeusrekisterikeskus.fi. HANKINTAMENETTELYSTÄ AIHEUTUVAT KUSTANNUKSET Ehdokkaalla/Tarjoajalla ei ole oikeutta saada korvausta osallistumishakemuksen/tarjouksen tekemisestä tai muista hankintamenettelyyn osallistumisesta aiheutuneista kustannuksista.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: JyväskyläDno-2026-3359
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71320000 Engineering design services
5. Lot
Lot: LOT-0000