665263-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Abholung von Siedlungsabfällen – Indsamling og transport af haveaffald (2025)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndsamling og transport af haveaffald (2025)
BeschreibungUdbuddet vedrører indsamling og transport af haveaffald for Ordregiver. Ordregiver har en indsamlingsordning i form af en henteordning for haveaffald i hele Vejle Kommune. Ordningen er en tilmeldeordning med fast ruteindsamling, hvor afhentning alene skal ske fra de adresser, der tilmelder sig ordningen. Haveaffald opsamles i beholdere. Anvendte beholdere varierer i størrelser og udseende. Opgaven omfatter indsamling af haveaffald ved alle boliger, ejendomme med blandet bolig og erhverv samt kommunale institutioner i by-, land-, og sommerhusområder m.v., der tilmelder sig ordningen. Indsamlingen af haveaffald skal organiseres som fast ruteindsamling. Vejle Kommune forpligter sig til udelukkende at anvende den vindende Tilbudsgiver dog med de undtagelser der følger af udbudsloven. Den angivet volumen for indsamling og transport af haveaffald er alene vejledende med udgangspunkt i nuværende tilmeldinger af husstande og de allerede indsamlede mængder for 2025. De mængder der angives i Bilag 3 - Tilbudslisten er ikke bindene for Ordregiver. Der vil kunne forekomme tilføjelser og fravalg i indsamlingsordningen. Ved kontraktstart anvender Ordregiver systemet AffaldOnline inkl. app ’RenoT-rol’. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til Bilag 2 – Kravspecifikationen og Bilag 3 – Tilbudslisten, samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål.
Interne Kennung88.00.00-G01-45-25
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste, 90512000 Transport von Haushaltsabfällen
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har ret til at forlænge kontrakten med 2 x 12 måneder.