665280-2026 - Wettbewerb
Schweden – Softwarepaket und Informationssysteme – Överordnat system för central driftövervakning av säkerhetssystem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Överordnat system för central driftövervakning av säkerhetssystem
Beschreibung: Upphandlingen omfattar att tillhandahålla ett överordnat system för central driftövervakning av säkerhetssystem med tillhörande tjänster. Syftet är att sammankoppla flera säkerhetssystem till ett gemensamt överordnat system. Systemet ska inte vara kundunikt för SISAB utan finnas tillgängligt på öppen marknad. SISAB vill tillsammans med leverantören vid behov kunna vidareutveckla för att möte framtida verksamhetsbehov.
Interne Kennung: SISAB 2026/221
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48600000 Datenbank- und -Betriebssoftwarepaket, 48700000 Dienstprogramme für Softwarepakete, 48900000 Diverse Softwarepakete und Computersysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Överordnat system för central driftövervakning av säkerhetssystem