665431-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Gaskonvertering Slagelse Vest 2024
Bekanntmachung über das Bestehen eines Prüfungssystems
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Gaskonvertering Slagelse Vest 2024
Beschreibung: Envafors udvider på vegne af SK Varme A/S fjernvarmenettet i forbindelse med konvertering fra naturgas til fjernvarme i Slagelse og derfor skal der etableres nye hoved- og distributionsledninger. Dimensionerne på de nye fjernvarmeledninger er twinrør i dimensionen ø168+168/560 ned til ø42+42/200. Ved nærværende udbud ønsker SK Varme A/S ("Bygherre") at indhente tilbud på udvidelse af fjernvarmenettet i Slagelse i 2024. Den udbudte kontrakt omfatter ca. 14.500 m kanalmeter nye distributionsledninger og forventet ca. 11.900 kanalmeter stikledninger. Projektet omfatter i hovedtræk følgende: (i) Gravearbejder for etablering af fjernvarmegrav. (ii) Reetablering efter etablering af ny fjernvarmeinstallation. (iii) Montering/tilslutning af nye fjernvarmeledninger. (iiii) Tilslutning af stik på nye hovedledninger. (iiiii) Indføring af stikledninger i nye boliger. Bygherreleverancer omfatter: (i) Levering af fjernvarmerør, svejsemuffer, krympemuffer, alarmskabe, brøndgods og dæksler til fjernvarmearbejdet.
Interne Kennung: 201495
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09323000 Fernwärme, 44163120 Fernheizungsleitungen
5. Los
Los: LOT-0000