2. Verfahren
Verfahren
Titel: Koncessionsaftale vedr. varetagelse af drift og vedligeholdelse af brændstofanlæg for Billund Lufthavn
Beschreibung: Udbudsprocessen omfatter en kontrakt til Ordregivers varetagelse af drift og vedligeholdelse af brændstofanlæg for Billund Lufthavn. Brændstofanlægget er placeret nærtliggende uden for lufthavnsområdet og benyttes af kunder med bil. Det nuværende brændstofanlæg drives af OK a.m.b.a. (OK). Kontrakten ophører ved udgangen af april 2027. Anlægget er ubemandet. Der er pt. fire standere til selvbetjening, hvorfra der kan tankes benzin og diesel. Ordregiver ønsker med nærværende udbud at indgå en koncessionskontrakt med en Tilbudsgiver, som, udover at forestå den daglige drift af et ubemandet brændstofanlæg, kan være med til at udvikle brændstofanlægget i takt med den store udvikling, som området gennemgår. Ordregivers antal af kunder der benytter lufthavnen vækster 3 – 5% årligt, og der forventes at være op mod 7 mio. årlige kunder om 20 år. Ligeledes vækster nærområdet i form af både Lalandia og Lego, som ligeledes har flere millioner gæster årligt. Dertil kommer den øvrige generelt positive udvikling i området, der bidrager til forventningerne om et konstant stigende omsætningspotentiale på brændstofanlægget. Vindende Tilbudsgiver vil have mulighed for at indgå aftale med Ordregivers personaleforening om særlig rabataftale eller lignende. En sådan aftale er dog uden betydning for valget af fremtidig koncessionshaver og for dette udbud i øvrigt. Estimeret omsætningspotentiale i liter pr. år er på nuværende tidspunkt ca. 2,5 mio. liter. Omsætningen skønnes at være faldende med ca. 5-10 % pr. år over de kommende år grundet udviklingen i salget af el-biler.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud med forhandling efter Koncessionsdirektivet. Tilbudsgivernes opmærksomhed henledes på at reservere datoerne for forhandlingerne, der er planlagt til den 03.12.2026 – 04.12.2026. Invitation med endeligt tidspunkt for forhandlinger vil blive fremsendt til Tilbudsgiver efter aflevering af indledende tilbud, medmindre Ordregiver vælger at tildele på baggrund af det indledende tilbud. På baggrund af de eventuelle gennemførte forhandlinger tilpasser Ordregiver udbudsmaterialet i relevant omfang. Det reviderede udbudsmateriale med ændringsmarkeringer fremsendes til alle Tilbudsgivere samtidigt som opfordring til at afgive endeligt tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 63712600 Betankung von Fahrzeugen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09132000 Benzin, 09134100 Dieselöl, 09134200 Dieselkraftstoff
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 18 500 000 Liter