666565-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen von Architekturbüros – Pää ja- arkkitehtisuunnittelun puitesopimus 2026-2029 (2030)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Pää ja- arkkitehtisuunnittelun puitesopimus 2026-2029 (2030)
Beschreibung: Raaseporin kaupungin/tilahallinto pyytää tarjoustanne kiinteistöjen kunnossapitoon ja investointeihin liittyvistä tuntihinnoilla toteutettavasta pää,- ja arkkitehtisuunnistelusta. Kyseessä on puitesopimus, johan valitaan 3 toimittajaa. Hankinta koskee Raaseporin kaupungin hallinnassa ja hoidossa olevien kiinteistöjen korjaus- ja muutostöiden sekä investointien pää,- ja arkkitehtisuunnittelua sisältäen suunnittelukohteeseen tarvittavat muut asiapaperit, kuten mahdolliset rakennuslupa-asiakirjat, rakennustapaselostuksen,huonetilakortit ym. Työtehtävä käsittää myös työmaalla käyntiä sekä suunnittelukokouksiin osallistumista. Pääsuunnittelijan läsnäolo pakollinen. Hankinnan kohteena on tuntiveloitusperusteiset pää.- ja arkkitehtsuunnittelu tehtävistä joita ei erikseen kilpailuteta, minikilpailutus mahdollinen puitesopimustoimittajien kesken. Töiden sisältö ja laajuus määräytyvät tapauskohtaisesti ja ne sovitaan jokaiselle hankkeelle erikseen. Samoin tehtävien aikataulu sovitaan tapauskohtaisesti joka hankkeelle erikseen.
Interne Kennung: 598671
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnat puitejärjestelyssä Toimeksiannot alle 30 000 € (alv 0%) Alle 30 000 euron toimeksiannot toteutetaan niin sanotun etusijaisjärjestelymallin mukaisesti. Toimittajat asetetaan paremmuusjärjestykseen puitejärjestelyn kilpailutuksen tuloksen perusteella. Lähtökohtaisesti toimeksianto annetaan sille tarjoajalle, joka on sijoittunut ensimmäiseksi paremmuusjärjestyksessä. Perustelluista syistä hankitaykskkö voi kuitenkin käyttää myös toiseksi tai kolmanneksi sijoittunutta tarjoajaa. Perusteltuja syistä voivat olla esimekiksi seuraavat: - Toimittaja ei vastaa tiedusteluihin määräajassa. - Toimittajalla ei ole kapasiteettiä ottaa toimeksiantoa vastaan annetussa aikataulussa ja/tai laajuudessa. - Projekti edellyttää eritysiosaamista tai asiantuntemusta, jota toimittajalla ei ole. Toimeksiannot yli 30 000 € (alv 0%) Yli 30 000 euron toimeksiannot toteutetaan minikilpailutuksena. Vaatimukset ja vertailuperusteet määritellään tapauskohtaisesti kyseisen toimeksiannon mukaan. Puitejärjestelystä huolimatta Kaupunkiympäristö voi pyytää kokonaishintaisia suunnittelutarjouksia erikseen valitsemiensa kohteiden pää.- ja arkkitehtisuunnittelusta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Sopimuskausi on 3 vuotta + yhden (1) vuoden optio. Option käytöstä sovitaan erikseen. Tilaaja päättää option käytöstä.