666665-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Begrænset udbud af totalrådgivning Toftegårdsplads
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Begrænset udbud af totalrådgivning Toftegårdsplads
Beschreibung: Projektet 100215, Toftegårds Plads – anlæg af ny plads omfatter en total omdannelse af Toftegårds Plads, i forbindelse med de kommende byggerier af nyt Valby Bibliotek og Almene Ungdomsboliger. Projektområdet har derfor tre bygherrer, der skal koordinere hele processen fra helhedsplan til og med udførelse. Opgaven omfatter et projektforslag, myndighedsprojekt, udbudsprojekt samt udførelsesprojekt, herunder som udført tegninger, samt projektopfølgning og fagtilsyn af Toftegårds Plads, der tager afsæt i den helhedsplan og det dispositionsforslag, der er udarbejdet af Schønherr bilag 7: Helhedsplan ”Toftegårds Plads – BØLGEN – en by der er blød som en krop” (Schønherr) fra den 20. januar 2020 samt bilag 8: Dispositionsforslag (Schønherr) fra 6. september 2021. Projektforslaget skal opfylde det politiske ophæng, der er beskrevet i budgetnotatet bilag 5: ”TM38 Toftegårds Plads, Valby – anlæg af ny plads – Budget 2022”, samt de bindinger, krav og ønsker som anlægsprogrammet rammesætter bilag 6: Bygherreprogram Toftegårds Plads – anlæg af ny plads, Valby. Toftegårds Plads er Københavns andenstørste plads, central placeret i Valby, og består af to pladser på henholdsvis 3.000 m2 og 10.600 m2 gennemskåret af Vigerslev Alle. Projektområdet omhandler den største af disse, Toftegårds Plads Syd, der er omkranset af Vigerslev Alle mod nord, Gammel Køge Landevej mod vest, ATP-ejendommen mod syd og kulturhusene KraftWerket og Valby Kulturhus mod Valgårdsvej i øst.
Interne Kennung: Begrænset udbud af totalrådgivning Toftegårdsplads
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Begrænset udbud af totalrådgivning Toftegårds Plads
Interne Kennung: Begrænset udbud af totalrådgivning Toftegårds Plads