666724-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Palästen – Udbud af kontrakt vedrørende tagudskiftning på Amalienborg Slot - Chr. VIII's Palæ
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af kontrakt vedrørende tagudskiftning på Amalienborg Slot - Chr. VIII's Palæ
BeschreibungSlots- og Kulturstyrelsen gennemfører i øjeblikket en udskiftning af tagene på Christian VIII’s Palæ og Christian VII’s Palæ. Tagrestaureringerne forventes afsluttet henholdsvis ved udgangen af 2027 og 2030. Restaureringsprojektet omfatter en total udskiftning af tagene med nye tagsten, lægter, reparation af spær og bjælkeender, forbedring af isolering, opgradering af tekniske installationer i taget samt sandstensarbejder på balustraden, pavilloner og mellembygninger. Slots- og Kulturstyrelsen har allerede påbegyndt arbejdet med udskiftningen af taget på pavilloner og mellembygninger ved Christian VIII’s Palæ, herefter påbegyndes udskiftningen af hovedtaget på Christian VIII’s Palæ, der er genstand for den udbudte kontrakt.
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et udbud med forhandling efter udbudslovens §§ 61-66. Udbuddet omfatter to faser: en ansøgningsfase og en tilbudsfase, herunder eventuelt en eller flere forhandlingsrunder. Udbudsbetingelserne beskriver processen for udbuddet og fastsætter retningslinjerne for afgivelse af ansøgninger og tilbud samt forhandlingsfasen, kommunikation mellem ansøger/tilbudsgiver og Slots- og Kulturstyrelsen samt oplysninger om udbudsprocessen i øvrigt. Slots- og Kulturstyrelsen forbeholder sig ret til at tildele aftalerne på baggrund af det indledende tilbud. Tilbudsgiver kan derfor ikke regne med, at der gennemføres forhandlinger.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212353 Bau von Palästen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44112400 Dachkonstruktionen, 45261100 Errichtung von Dachstühlen
5. Los
LosLOT-0001
TitelEntreprise 01. Tømrer og snedkerentreprise.
BeschreibungTømrer og snedkerentreprise med varetagelse af byggeplads, maler & smedearbejde. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.
Haupteinstufung (cpv): 45261100 Errichtung von Dachstühlen
LosLOT-0002
TitelEntreprise 04. Sandstensentreprisen.
BeschreibungSandstensentreprisen. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.
Haupteinstufung (cpv): 45450000 Sonstige Baufertigstellungsarbeiten
LosLOT-0003
TitelEntreprise 02. Murerentreprisen.
BeschreibungMurerentreprisen. Se udbudsmaterialet (Byggesagsbeskrivelsen) for en nærmere beskrivelse af kontraktens genstand og omfang.