2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrari de executie pentru obiectivul de investiții: „FLUIDIZAREA TRAFICULUI RUTIER PRIN MĂSURI DE MOBILITATE URBANĂ DURABILĂ – CONSTRUIRE ARTERĂ CU ROL DE CULOAR VERDE DE MOBILITATE PE LATURA DE SUD-VEST A MUNICIPIULUI ALBA IULIA” - Cod SMIS: 349615 finanţat prin PROGRAMUL “REGIUNEA CENTRU” 2021 – 2027
Beschreibung: Obiectivul de investiții „FLUIDIZAREA TRAFICULUI RUTIER PRIN MĂSURI DE MOBILITATE URBANĂ DURABILĂ – CONSTRUIRE ARTERĂ CU ROL DE CULOAR VERDE DE MOBILITATE PE LATURA DE SUD-VEST A MUNICIPIULUI ALBA IULIA” Cod SMIS: 349615 a fost aprobat la finanțare în cadrul PR Centru 2021-2027, program al cărui termen de finalizare este data de 31 decembrie 2029. Obiectul achiziției cuprinde următoarele componente: A. Execuția lucrărilor aferente coridorului de mobilitate Contractantul va executa, în baza documentației puse la dispoziția ofertanților, documentație care face parte integrantă din documentația de atribuire, respectiv a documentației DTAC, PTh și a Caietelor de sarcini aferente , lucrările pentru realizarea unei străzi de categoria a II-a, cu lungimea de 2,3 km și viteza de proiectare de 50–60 km/h. Execuția lucrărilor se va face în baza Autorizației de construire nr. 578 din 30.10.2025, care de asemenea este parte a documentației de atribuire. Principalele lucrări sunt: • realizarea a patru benzi de circulație, câte două pe sens; • realizarea benzilor dedicate transportului public; • construirea celor două pasaje supraterane peste străzile Brândușei și Orlea; • amenajarea trotuarelor și a pistelor pentru biciclete; • realizarea celor șase stații de autobuz; • amenajarea intersecțiilor și a sensului giratoriu; • realizarea sistemelor de colectare și evacuare a apelor pluviale; • realizarea și modernizarea rețelelor edilitare; • realizarea semnalizării rutiere verticale și orizontale; • realizarea iluminatului public cu sistem de telegestiune; • instalarea sistemului de supraveghere video; • amenajarea spațiilor verzi și instalarea mobilierului urban; • realizarea tuturor lucrărilor conexe necesare pentru funcționarea obiectivului. B. Proiectarea și execuția lucrărilor rezultate din studiul de coexistență Studiul de coexistență vizează rețelele electrice existente aflate în administrarea Distribuție Energie Electrică România S.A. (DEER) – Sucursala Alba, afectate de realizarea coridorului de mobilitate. Pentru lucrările rezultate din studiu, contractantul va asigura: • verificarea situației reale a rețelelor în teren; • elaborarea proiectului tehnic și a detaliilor de execuție; • corelarea documentațiilor cu proiectul tehnic al drumului și al pasajelor; • verificarea documentațiilor de către specialiști autorizați; • transmiterea documentațiilor către DEER – Sucursala Alba pentru analiză și avizare; • obținerea avizelor și aprobărilor necesare; • executarea lucrărilor aprobate; • efectuarea probelor, verificărilor și punerea în funcțiune a instalațiilor afectate; • întocmirea și predarea documentațiilor finale și „as-built”. Lucrările pot include, în funcție de soluțiile stabilite prin studiul de coexistență, protejarea, devierea, relocarea, modificarea sau dezafectarea instalațiilor electrice afectate. Activitățile de proiectare și execuție vor fi realizate prin operatori economici care dețin atestate ANRE corespunzătoare tipului lucrărilor și nivelului de tensiune al instalațiilor. Documentațiile vor fi verificate de specialiști autorizați, potrivit reglementărilor aplicabile. În conformitate cu prevederile art.160 alin. (1) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, termenul limita până la care orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare in legătură cu documentația de atribuire este de 18 zile înainte de data limita de depunere a ofertelor. În conformitate cu prevederile art.160 alin.(2) din Legea nr.98/2016 cu modificările şi completările ulterioare, autoritatea contractanta va răspunde în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificare/informațiilor suplimentare cu 11zile înainte de termenul limită stabilit pentru depunerea ofertelor, în măsura în care sunt adresate în termenul limită stabilit în anunțul de participare .
Interne Kennung: 4562923_2026_PAAPD1633659
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45233120 Straßenbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Proiectul urmărește realizarea unui coridor rutier în zona sud-vestică a municipiului Alba Iulia, care să asigure conectarea Bulevardului Revoluției și a străzii Ion Lăncrănjan cu Bulevardul Ferdinand I și Șoseaua de Centură. Obiectivul principal îl reprezintă devierea traficului din zona urbană spre periferie și închiderea inelului de centură al municipiului. Prezenta achiziție publică are ca obiect execuția lucrărilor pentru realizarea coridorului de mobilitate, pe baza proiectului tehnic pus la dispoziție de autoritatea contractantă, precum și proiectarea și execuția lucrărilor rezultate din studiul de coexistență, LOTUL 1 cuprinde realizarea unei străzi de categoria a II-a, cu o lungime de 2,3 km și o viteză de proiectare de 50–60 km/h. Profilul stradal include:• patru benzi de circulație, câte două pe sens; • benzi dedicate transportului public; • trotuare pe ambele părți; • piste pentru biciclete cu sens unic; • aliniamente de spații verzi; • șase stații de autobuz. Principalele suprafețe și lungimi prevăzute sunt: 20.699 mp de carosabil, 15.422 mp de benzi dedicate transportului public, 4.700 m de piste pentru biciclete, 11.723 mp de trotuare și 12.224,66 mp de spații verzi. Traseul traversează străzile Brândușei și Orlea prin două pasaje supraterane, amplasate la km 0+575 și km 0+835. Primul pasaj asigură o înălțime liberă minimă de 5,50 m, iar cel de-al doilea o înălțime liberă cuprinsă între 4,20 și 4,50 m, cu posibilitatea adaptării ulterioare în cadrul lucrărilor de modernizare a străzii Orlea. Proiectul include lucrări de siguranță rutieră și de colectare și evacuare a apelor pluviale, respectiv: • montarea a 201 indicatoare rutiere; • realizarea marcajelor longitudinale și transversale; • realizarea marcajelor pentru trecerile de pietoni; • amenajarea trecerilor de pietoni pe fundal roșu antiderapant; • marcarea cu verde a zonelor în care pistele pentru biciclete traversează partea carosabilă; • realizarea marcajelor rezonatoare în apropierea sensului giratoriu de la intersecția cu strada Viilor; • realizarea sistemelor de drenaj dimensionate pentru evacuarea apelor inclusiv în condițiile unor precipitații cu intensitate ridicată. Amenajarea peisagistică prevede plantarea a 660 de arbori adaptați condițiilor climatice locale, inclusiv secetei și temperaturilor extreme, precum și instalarea a 59 de bănci și 68 de coșuri de gunoi. Vegetația propusă va contribui la îmbunătățirea microclimatului, reducerea dioxidului de carbon și umbrirea traseelor pietonale și velo.În cadrul investiției vor fi modernizate și rețelele edilitare. Sunt prevăzute realizarea a 1.845 m de rețea de alimentare cu apă, 2.582 m de canalizare menajeră și 2.682 m de canalizare pluvială, precum și instalarea a 116 guri de scurgere, 91 de cămine de vizitare și trei separatoare de hidrocarburi.Achiziția cuprinde și lucrările necesare pentru asigurarea condițiilor de coexistență dintre infrastructura rutieră proiectată și rețelele existente afectate de investiție. Acestea pot include, în funcție de soluțiile stabilite prin studiul de coexistență, lucrări de protejare, deviere, relocare, înlocuire, modificare sau dezafectare a rețelelor și instalațiilor vizate. Pentru lucrările rezultate din studiul de coexistență, contractantul va elabora documentațiile tehnice necesare, inclusiv proiectele tehnice și detaliile de execuție, după caz. Documentațiile vor fi corelate cu proiectul tehnic al coridorului de mobilitate, verificate de specialiști atestați și supuse avizării operatorilor sau deținătorilor rețelelor, potrivit cerințelor legale și condițiilor prevăzute în documentația de atribuire. După aprobarea documentațiilor, contractantul va executa lucrările proiectate și va asigura testarea și punerea în funcțiune a rețelelor afectate, după caz. Soluțiile de coexistență și succesiunea intervențiilor vor fi coordonate cu lucrările rutiere, lucrările la pasaje, sistemele de drenaj, rețelele edilitare și instalațiile electrice, astfel încât să fie menținută continuitatea serviciilor și să nu fie afectate lucrările deja executate. Iluminatul public va fi realizat prin 129 de sisteme moderne, eficiente energetic și dotate cu telegestiune. Coridorul va beneficia și de camere video IP pentru supravegherea amplasamentului și transmiterea imaginilor. În cadrul contractului sunt incluse și proiectarea și execuția lucrărilor rezultate din studiul de coexistență, necesare pentru protejarea, devierea, relocarea și modernizarea rețelelor electrice de distribuție de 0,4 kV și 20 kV aflate în administrarea Distribuție Energie Electrică România S.A. – Sucursala Alba și afectate de realizarea coridorului de mobilitate. Componenta de joasă tensiune cuprinde, în principal, realizarea unei rețele electrice subterane de 0,4 kV în lungime totală de aproximativ 1.331 m, montarea a 11 firide de distribuție, a patru blocuri de măsură și protecție și a patru stâlpi, refacerea branșamentelor consumatorilor, realizarea instalațiilor de legare la pământ, precum și dezafectarea rețelei electrice aeriene existente, inclusiv demontarea a 26 de stâlpi și a conductoarelor aferente. Componenta de medie tensiune cuprinde înlocuirea postului de transformare aerian PTA 173 Alba cu un post de transformare în anvelopă de beton PTAB 173 Alba, echipat cu transformator de 250 kVA, instalații de 20 kV și 0,4 kV, echipamente de protecție, comandă și integrare SCADA. De asemenea, sunt prevăzute realizarea unor circuite LES 20 kV, relocarea rețelei de medie tensiune în zona intersecției cu strada Brândușei, montarea unor stâlpi noi, dezafectarea instalațiilor existente și refacerea zonelor afectate de lucrări. Pentru aceste lucrări, contractantul va asigura verificarea situației din teren, elaborarea proiectului tehnic și a detaliilor de execuție, verificarea documentațiilor de către specialiști autorizați, obținerea avizării DEER – Sucursala Alba, execuția lucrărilor prin operatori economici atestați ANRE, efectuarea probelor, punerea în funcțiune.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34928400 Stadtmobiliar, 45112730 Landschaftsgärtnerische Bauleistungen für Verkehrsbegleitgrün, 45221111 Bau von Straßenbrücken, 45231100 Bauarbeiten für Rohrleitungen, 45231400 Bauarbeiten für Starkstromleitungen, 45232220 Bau von Unterwerken, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45315500 Mittelspannungsarbeiten, 45315600 Niederspannungsarbeiten, 71323100 Planung von Stromversorgungssystemen, 71351914 Archäologische Untersuchungen