667172-2026 - Ergebnis
Schweden – Datenbankdienste – Kreditupplysnings- och affärsinformationstjänster
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kreditupplysnings- och affärsinformationstjänster
Beschreibung: Upphandlingen omfattar Avtal för införande och leverans av Kreditupplysning- och affärsinformationstjänster, nedan kallad Tjänsten till GE-koncernen avseende juridiska och fysiska personer till koncernen Göteborg Energi. Anbudsgivare ska tillgodose Beställarens behov av upplysningar och rapporter avseende juridiska och fysiska personer samt övriga tjänster så som fastighetsinformation, prospektering, kreditbevakning, integration/API:er i Beställarens befintliga system, upprättande av kreditmallar, support, underhåll & utveckling samt utbildning i Tjänsten. Upphandlingen kan även komma att avse konsultinsatser under avtalsperioden.
Interne Kennung: 25-0079
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72320000 Datenbankdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung, 79311400 Wirtschaftsforschung
5. Los
Los: LOT-0000