667302-2026 - Wettbewerb
Finnland – Telefonzentraldienste – Puheratkaisut ja asiakaspalvelujärjestelmä Tervia Logistiikka Oy
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Puheratkaisut ja asiakaspalvelujärjestelmä Tervia Logistiikka Oy
Beschreibung: Tervia Logistiikka Oy hankkii puhelin- ja asiakaspalvelujärjestelmäkokonaisuuden, joka muodostuu konsernin puheliittymistä, puhelinvaihdejärjestelmästä sekä chat -ja puhelinbotista. Lisätietoja hankinnan kohteesta on tarjouspyynnön liitteellä "Hankinnan kuvaus". Hankintamenettelynä käytetään hankintalain (1397/2016) 36 §:ssä tarkoitettua kilpailullista neuvottelumenettelyä. Hankinta-asiakirjoissa puhutaan myös neuvottelumenettelystä, ja sillä tarkoitetaan samaa asiaa. Tervia Logistiikka Oy kutsuu tällä osallistumispyynnöllä hankinnasta kiinnostuneita ehdokkaita jättämään osallistumishakemuksen kilpailulliseen neuvottelumenettelyyn. Hankintaprosessissa käytettävä kieli on suomi.
Interne Kennung: 587723
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zentrale Elemente des Verfahrens: Arvio aikataulusta Hankintaprosessin aikataulu on tavoitteellinen ja tarkentuu hankintamenettelyn aikana sekä käyttöönottoprojektin osalta valittavan toimittajan kanssa sopimusneuvotteluissa. Hankinnan alustava aikataulu 39/2026 Osallistumispyynnön julkaisu 44/2026 Osallistumispyynnöt 44/2026 Päätös osallistujista 47-49 / 2026 Neuvottelukierrokset 51/2026 Lopullinen tarjouspyyntö 2/2027 Tarjoukset 3/2027 Hankintapäätös 5/2027 Hankintasopimus 9/2027 Käyttöönottoprojektin aloitus 13/2027 Tuotantokäyttö Vertailuperusteiden painoarvot Lopullisten tarjousten kokonaistaloudellisen edullisuuden perusteena on paras hinta-laatusuhde. Hinnan painoarvo on 70-100 prosenttia, ja laadun painoarvo on 0-30 prosenttia. Hankinnassa voidaan järjestää testausmenettely, jossa varmistetaan, että voittanut tarjous täyttää sekä kilpailutuksen vähimmäisvaatimukset, että tarjouksen mukaiset pisteytetyt vaatimukset. Menettelyn yksityiskohdista päätetään neuvottelumenettelyn aikana. Hankintamenettelyn kuvaus Hankintailmoitus ja osallistumispyyntö Hankintaprosessi käynnistyy, kun hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja osallistumispyynnön, joilla potentiaalisia tarjoajia pyydetään jättämään osallistumishakemus. Ilmoitus julkaistaan Hilmassa ja TED:issä. Osallistumispyyntö sisältää yleisluontoisen kuvauksen hankinnan kohteesta, jonka perusteella alan toimittajat voivat arvioida, kannattaako niiden pyrkiä osallistumaan kilpailutukseen. Osallistumishakemukset Osallistumishakemusten vaatimustenmukaisuus tarkistetaan ja sellaiset osallistumishakemukset hylätään, joiden tarjoajat eivät täytä osallistumispyynnössä ilmoitettuja vähimmäisvaatimuksia. Osallistumishakemukset pisteytetään osallistumispyynnössä ilmoitetuin kriteerein. Neuvottelumenettelyn osallistujiksi valitaan neljä korkeimmat vertailupisteet saanutta ehdokasta. Neuvotteluvaihe Menettelyssä käydään 3-5 kierrosta neuvotteluja. Kukin kierros alkaa siten, että hankintayksikkö toimittaa ehdokkaille neuvottelun kohteena olevan materiaalin. Neuvottelujen sisältö tarkentuu menettelyn aikana. Neuvotteluissa käsiteltäviksi aihealueiksi hankintayksikkö on alustavasti tunnistanut seuraavat osa-alueet: 1. Puhelinvaihdejärjestelmän toiminnallisuudet, ml. integraatiot hankintayksikön tilaus- ja välitysjärjestelmään 2. Puhelinbotin ominaisuudet, palveluun liittyvät osat/moduulit ja niiden modulaarisuus, ylläpidettävyys ja kehitettävyys sekä toteutukseen liittyvät tekniset asiat, ml. integraatiot hankintayksikön tilaus- ja välitysjärjestelmään 3. Hinnoittelumalli, palvelutasot, sanktiot/bonukset, erityisesti hankittavalla puhelinbotilla saavutettujen hyötyjen osoittaminen sekä tarjousten vertailuperusteet ja pisteytys 4. Hankintasopimuksen ehdot 5. Menettely voittaneen tarjouksen vaatimustenmukaisuuden testaamiseksi Tutustuttuaan materiaaliin ehdokkaat voivat koska vain esittää materiaalia koskevia muutosehdotuksia. Ehdokkaiden muutosehdotukset käydään suullisesti läpi ehdokaskohtaisissa Teams-palavereissa, jotta hankintayksikkö saa paremman ymmärryksen muutosehdotusten taustoista ja perusteluista. Ehdokkaat eivät saa tiedokseen muiden ehdokkaiden muutosehdotuksia. Kerättyään neuvottelukierroksella ehdokkaiden muutosehdotukset hankinta-asiakirjoihin, hankintayksikkö harkitsee ehdotuksia, ja muuttaa hankinta-asiakirjoja parhaaksi katsomallaan tavalla. Neuvottelujen seurauksena muokatut hankinta-asiakirjat toimitetaan ehdokkaille, ja ne voivat esittää vapaasti käsityksiään vielä kyseisiä asiakirjoja koskevan neuvottelukierroksen päätyttyäkin. Kun hankintayksikkö katsoo, että neuvottelukierroksia on käyty riittävästi, se ilmoittaa ehdokkaille neuvotteluvaiheen päättymisestä. Lopullinen tarjouspyyntö Neuvotteluvaiheen päätyttyä ja hankintayksikön viimeisteltyä hankinta-asiakirjat ehdokkaille toimitetaan lopullinen tarjouspyyntö. Lopullisen tarjouspyynnön tarjousaikanakin on vielä mahdollisuus esittää hankintayksikölle kysymyksiä tarjousasiakirjoista. Mikäli tässä vaiheessa ilmenee tarve vielä muuttaa hankinta-asiakirjoja, lopullista tarjouspyyntöä korjataan. Tarjousaikaa pidennetään tarvittavissa määrin, ja mikäli muutokset ovat olennaisia, tarjousaika alkaa alusta. Lopullista tarjouspyyntöä ei teknisistä syistä ole mahdollista ”keskeyttää” keskeyttämättä koko hankintamenettelyä, joten muutokset tehdään korjaamalla lopullista tarjouspyyntöä muutosten laadusta riippumatta. Tarjoukset, vertailu, päätös ja hankintasopimus Ehdokkaat jättävät lopulliset tarjouksensa tarjouspyynnössä ilmoitetun määräajan päättymiseen mennessä. Tarjoukset vertaillaan ja pisteytetään lopullisessa tarjouspyynnössä ilmoitetuin kriteerein. Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen kilpailutuksen voittajasta. Valitusajan päätyttyä hankintasopimus voidaan allekirjoittaa. Hankintasopimus on voimassa toistaiseksi. Hankintasopimus voidaan irtisanoa aikaisintaan vuoden kuluttua tuotantokäytön alkamisesta. Irtisanomisaika tilaajan puolelta on 4 kuukautta, toimittajan puolelta 12 kuukautta.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 64214200 Telefonzentraldienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32551100 Telefonanschlüsse, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 587723
Type of procedure: Competitive dialogue
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 64214200 Telephone switchboard services
Additional classification (cpv): 32551100 Telephone connections, 72000000 IT services: consulting, software development, Internet and support
5. Lot
Lot: LOT-0000