667339-2026 - Wettbewerb
Schweden – CT-Scanner – Datortomografer
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Datortomografer
Beschreibung: Region Östergötland och Region Kalmar Län inbjuder härmed till anbudsgivning avseende upphandling Datortomografer. Denna upphandling omfattar två (2) maskintyper: 1. Avancerad maskin med fotonräknarteknik och enkelrör.2. Basmaskin med spektral information antingen i form av fotonräknarteknik eller konventionell dual energy-teknik. Utrustningarna kommer att användas i både akut och elektiv miljö, där både barn och vuxna undersöks. Utrustningarna ska kunna möta den större efterfrågan på mer avancerade undersökningar samtidigt som de ska kunna genomföra vanligt förekommande undersökningar inom neuro, hals, thorax, buk, skelett och kärlområden. Samtliga utrustningar ska kunna genomföra strokelarm med perfusion och multitraumaundersökningar. Utrustningarna ska placeras på sjukhus i Linköping, Norrköping, Motala, Kalmar, Västervik och Oskarshamn.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33115100 CT-Scanner
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128490:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33111000 Röntgengeräte, 33124200 Ausrüstung für Röntgendiagnostik
667339-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Datortomografer ("CT scanner") – Datortomografer
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 33115100 Datortomografer ("CT scanner")
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 33111000 Röntgenapparatur, 33124200 Röntgendiagnostisk utrustning