2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Anaerobic Digestion of Difficult Biomass (ADDBiomass) - Innowacyjny System Fermentacji Biomasy Niestandardowej” które będzie realizowane w formule zamówienia przedkomercyjnego PCP (Pre-Commercial Procurement)
Beschreibung: Niniejsze wstępne ogłoszenie informacyjne (Prior Information Notice; PIN) informuje o publikacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) postępowania w formule zamówień przedkomercyjnych (PCP), którego celem będzie opracowanie rozwiązań w obszarze technologii biogazu. (Postępowanie, Przedsięwzięcie). Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu niekonkurencyjnego pt.: „Innowacyjne zamówienia publiczne”, realizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021–2027, nr projektu FENG 02.13-IP.07-0001/24. Wyzwanie badawcze polega na opracowaniu innowacyjnego systemu fermentacji metanowej biomasy niestandardowej umożliwiającego efektywne przetwarzanie „trudnych” substratów organicznych, takich jak pomiot drobiowy, uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego oraz słoma pożniwna, przy zachowaniu wysokiej stabilności procesu oraz bezpieczeństwa środowiskowego. Zakładanym rezultatem prac B+R jest opracowanie systemowego rozwiązania opartego na współpracy zaawansowanych układów przygotowania wsadu, innowacyjnych procesów fermentacji beztlenowej, systemów kontroli mikrobiologicznej oraz inteligentnych narzędzi monitorowania i sterowania procesem. Rozwiązanie ma umożliwiać stabilną mono- lub kofermentację z udziałem co najmniej 70% biomasy niestandardowej w całkowitym wsadzie, przy zapewnieniu wysokiej wydajności produkcji biogazu. Przyjęte podejście zakłada wykorzystanie dedykowanych metod obróbki wstępnej substratów „trudnych”, ograniczających negatywny wpływ inhibitorów procesu fermentacji takich jak amoniak, długołańcuchowe kwasy tłuszczowe czy ciężko biodegradowalne struktury lignocelulozowe. Pozwoli to na zwiększenie efektywności wykorzystania odpadów organicznych, które obecnie pozostają w dużej mierze niewykorzystanym źródłem energii odnawialnej. Koncepcja systemu zakłada integrację procesu fermentacji z zaawansowanymi systemami automatycznego monitorowania i sterowania klasy SCADA, wykorzystującymi dane procesowe do bieżącej optymalizacji parametrów technologicznych. Rozwiązanie będzie umożliwiało kontrolę kluczowych parametrów biologicznych i technologicznych, ograniczanie ryzyka inhibicji procesu oraz maksymalizację uzysku energii z jednostki wsadu. Istotnym elementem opracowywanej technologii będzie również zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego i środowiskowego produktów procesu. W ramach prac B+R przewiduje się opracowanie metod wstępnej obróbki wsadu oraz zagospodarowania pofermentu gwarantujących ograniczenie ryzyka występowania patogenów, pozostałości substancji farmakologicznych oraz genów oporności na antybiotyki. Pozwoli to na bezpieczne wykorzystanie produktów pofermentacyjnych zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwiązanie zakłada również osiągnięcie samowystarczalności energetycznej instalacji w zakresie energii cieplnej i elektrycznej oraz eliminację uciążliwości odorowych związanych z przetwarzaniem biomasy. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie społecznej akceptacji dla instalacji biogazowych oraz ograniczenie ich oddziaływania na otoczenie. Dodatkowo technologia będzie umożliwiała efektywne przetwarzanie lokalnie dostępnych odpadów i produktów ubocznych sektora rolno-spożywczego, wspierając rozwój odnawialnych źródeł energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych oraz wzrost samowystarczalności energetycznej regionów. Opracowane rozwiązanie będzie mogło stanowić podstawę do rozwoju krajowych technologii produkcji biogazu, wpisujących się w cele transformacji energetycznej oraz strategii Europejskiego Zielonego Ładu i REPowerEU. Końcowym efektem przedsięwzięcia będzie rozwiązanie umożliwiające efektywne, skalowalne i powtarzalne zagospodarowanie biomasy niestandardowej w instalacjach biogazowych, zapewniające stabilną produkcję biogazu przy wysokim udziale „trudnych” substratów, z możliwością szerokiego wdrożenia oraz dalszego rozwoju w kierunku lokalnych, zintegrowanych systemów energetycznych opartych na gospodarce o obiegu zamkniętym. Postępowanie jest prowadzone z wyłączeniem przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych (dalej: uPzp) na podstawie art. 11 ust 3 pkt 1 uPzp. Zastosowana procedura będzie otwarta, przejrzysta oraz niedyskryminacyjna. Szczegółowa dokumentacja Postępowania opublikowana jest na stronie Zamawiającego pod adresem: https://www.gov.pl/web/ncbr/pcp oraz na platformie zakupowej Zamawiającego pod adresem: https://platformazakupowa.pl/pn/ncbr . Dokładny adres Postępowania: https://platformazakupowa.pl/transakcja/1381398
Interne Kennung: 138/26/PU/P42
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73100000 Dienstleistungen im Bereich Forschung und experimentelle Entwicklung
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 138/26/PU/P42
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 73100000 Research and experimental development services