See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: 50.86 Biler
Beschreibung: SKI udbyder et dynamisk indkøbssystem vedrørende fabriksnye biler og andre køretøjer. Et dynamisk indkøbssystem er en indkøbsmetode, hvor man som økonomisk aktør kan ansøge om optagelsei systemet, det sker ved, at man som økonomisk aktør bliver prækvalificeret som deltager i systemet. Når enøkonomisk aktør er blevet prækvalificeret som deltager i systemet, kan deltageren afgive tilbud på konkreteindkøb, der måtte blive offentliggjort i det dynamiske indkøbssystem. Et dynamisk indkøbssystem skal væreelektronisk understøttet og det er via denne elektroniske platform, at deltagerne vil modtage besked omkonkrete indkøb i systemet. Det dynamiske indkøbssystem er overordnet inddelt i 4 bil/køretøjstype kategorier: 1.) Personbiler, 2.)Arbejdsbiler, 3) Andre køretøjer og 4) Operationel leasing. Systemets kategorier ligger fast og der kan ikke tilføjes yderligere kategorier i systemets løbetid. Indholdet afkategorierne er dog dynamisk, således at nye teknologier og lignende kan placeres i de fastsatte kategorier. En økonomisk aktør kan ansøge om optagelse i 1, flere eller alle af de 4 nedenfor beskrevne kategorier. Systemets kategorier er afgrænset i forhold til hinanden ud fra indregistreringskategorierne beskreveti den til enhver tid gældende bekendtgørelse om detailforskrifter for køretøjers indretning og udstyr, jf.lovbekendtgørelse nr. 9316 af 3.3.2006 med undtagelse af følgende indregistreringskategorier M3, N2 og N3: Kategori 1) Personbiler — indregistreringskategori M1. Eksempelvis: Mikrobiler Minibiler Små personbiler Mellemklasse personbiler Store personbiler Små stationcars Mellemklasse stationcars Store stationcars Mini MPV Kompakt MPV MPV 7-sæder 4X4 Kategori 2) Arbejdsbiler — indregistreringskategori M2 og N1. Eksempelvis: Korte vans Lange vans Mini busser Firehjulstrukne ladvogne med enkeltkabine Firehjulstrukne ladvogne med dobbeltkabine Kassebiler med enkeltkabine Chassisbiler med enkeltkabine Chassisbiler med dobbeltkabine Varebil Varevogn Kategori 3) Andre køretøjer — Køretøjer der ikke er omfattet af øvrige kategorier i systemet (kategori 1-2). Eksempelvis: Knallert Scooter Motorcykler Snescootere Traktor Motorredskab Påhængskøretøj Traktorpåhængsvogn Påhængsvogn Kategori 4) Operationel leasing — Køretøjer omfattet af kategori 1-3: Kategorien for operationel leasing angår biler- og køretøjstyper omfattet af kategori 1-3, men som operationeltleases. Fælles for kategori 1-3 gælder at kategorien også indeholder miljøbiler dvs. biler med drivmidler som el, brint,gas, hybrid mv. Fælles for kategori 1-4 gælder at kategorien også indeholder diverse aftaler om reservedele, reparation, serviceog opbygninger.
Vorherige Bekanntmachung: 000001-2017
Interne Kennung: 50.86
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Der er tale om et dynamisk indkøbssystem
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34400000 Motorräder, Fahrräder und Beiwagen, 66110000 Bankdienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kategori 1 Personbiler - Region Nordjylland
Beschreibung: Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet
Interne Kennung: Kategori 1 Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Nordjylland
Haupteinstufung (cpv): 34100000 Kraftfahrzeuge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34400000 Motorräder, Fahrräder und Beiwagen, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 66110000 Bankdienstleistungen
Los: LOT-0002
Titel: Kategori 2 Personbiler - Region Nordjylland
Beschreibung: Personbiler - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 2 Personbiler - Omkostninger - Region Nordjylland
Los: LOT-0003
Titel: Kategori 3 Personbiler - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 3 Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Midtjylland
Los: LOT-0004
Titel: Kategori 4 Personbiler - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 4 Personbiler - Omkostninger - Region Midtjylland
Los: LOT-0005
Titel: Kategori 5 Personbiler - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 5 Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Syddanmark
Los: LOT-0006
Titel: Kategori 7 Personbiler - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 7 Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Sjælland
Los: LOT-0007
Titel: Kategori 8 Personbiler - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 8 Personbiler - Omkostninger - Region Sjælland
Los: LOT-0008
Titel: Kategori 9 Personbiler - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 9 Personbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Hovedstaden
Los: LOT-0009
Titel: Kategori 10 Personbiler - Region Hovedstaden
Beschreibung: Kategori 10 Personbiler - Region Hovedstaden - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 10 Personbiler - Omkostninger - Region Hovedstaden
Los: LOT-0010
Titel: Kategori 11 Arbejdsbiler - Region Nordjylland
Beschreibung: Kategori 11 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Nordjylland- Bedste forhold mellem pris og kvalitet
Interne Kennung: Kategori 11 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Nordjylland
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile, 66110000 Bankdienstleistungen
Los: LOT-0011
Titel: Kategori 13 Arbejdsbiler - Region Midtjylland
Beschreibung: Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet
Interne Kennung: Kategori 13 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Midtjylland
Los: LOT-0012
Titel: Kategori 14 Arbejdsbiler - Region Midtjylland
Beschreibung: Arbejdsbiler - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 14 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Midtjylland
Los: LOT-0013
Titel: Kategori 15 Arbejdsbiler - Region Syddanmark
Beschreibung: Kategori 15 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 15 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Syddanmark
Los: LOT-0014
Titel: Kategori 16 Arbejdsbiler - Region Syddanmark
Beschreibung: Kategori 16 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 16 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Syddanmark
Los: LOT-0015
Titel: Kategori 17 Arbejdsbiler - Region Sjælland
Beschreibung: Kategori 17 - Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 17 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Sjælland
Los: LOT-0016
Titel: Kategori 18 Arbejdsbiler - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 18 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Sjælland
Los: LOT-0017
Titel: Kategori 19 Arbejdsbiler - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 19 Arbejdsbiler - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Hovedstaden
Los: LOT-0018
Titel: Kategori 20 Arbejdsbiler - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 20 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Hovedstaden
Los: LOT-0019
Titel: Kategori 21 Andre køretøjer - Region Nordjylland
Beschreibung: Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet
Interne Kennung: Kategori 21 Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Nordjylland
Los: LOT-0020
Titel: Kategori 22 Andre køretøjer - Region Nordjylland
Beschreibung: Andre køretøjer - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 22 Andre køretøjer - Omkostninger - Region Nordjylland
Los: LOT-0021
Titel: Kategori 23 Andre køretøjer - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 23 Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Midtjylland
Los: LOT-0022
Titel: Kategori 24 Andre køretøjer - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 24 Andre køretøjer - Omkostninger - Region Midtjylland
Los: LOT-0023
Titel: Kategori 25 Andre køretøjer - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 25 Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Syddanmark
Los: LOT-0024
Titel: Kategori 26 Andre køretøjer - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 26 Andre køretøjer - Omkostninger - Region Syddanmark
Los: LOT-0025
Titel: Kategori 27 Andre køretøjer - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 27 Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Sjælland
Los: LOT-0026
Titel: Kategori 28 Andre køretøjer - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 28 Andre køretøjer - Omkostninger - Region Sjælland
Los: LOT-0027
Titel: Kategori 29 Andre køretøjer - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 29 Andre køretøjer - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Hovedstaden
Los: LOT-0028
Titel: Kategori 30 Andre køretøjer - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 30 Andre køretøjer - Omkostninger - Region Hovedstaden
Los: LOT-0029
Titel: Kategori 31 Operationel leasing - Region Nordjylland
Beschreibung: Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet
Interne Kennung: Kategori 31 Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Nordjylland
Los: LOT-0030
Titel: Kategori 32 Operationel leasing - Region Nordjylland
Beschreibung: Operationel leasing - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 32 Operationel leasing - Omkostninger - Region Nordjylland
Los: LOT-0031
Titel: Kategori 33 Operationel leasing - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 33 Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Midtjylland
Los: LOT-0032
Titel: Kategori 34 Operationel leasing - Region Midtjylland
Interne Kennung: Kategori 34 Operationel leasing - Omkostninger - Region Midtjylland
Los: LOT-0033
Titel: Kategori 35 Operationel leasing - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 35 Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Syddanmark
Los: LOT-0034
Titel: Kategori 36 Operationel leasing - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 36 Operationel leasing - Omkostninger - Region Syddanmark
Los: LOT-0035
Titel: Kategori 37 Operationel leasing - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 37 Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Sjælland
Los: LOT-0036
Titel: Kategori 38 Operationel leasing - Region Sjælland
Interne Kennung: Kategori 38 Operationel leasing - Omkostninger - Region Sjælland
Los: LOT-0037
Titel: Kategori 39 Operationel leasing - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 39 Operationel leasing - Bedste forhold mellem pris og kvalitet - Region Hovedstaden
Los: LOT-0038
Titel: Kategori 40 Operationel leasing - Region Hovedstaden
Interne Kennung: Kategori 40 Operationel leasing - Omkostninger - Region Hovedstaden
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34110000 Personenkraftwagen, 34120000 Kraftfahrzeuge für die Beförderung von zehn oder mehr Personen, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34200000 Fahrzeugkarosserien, Anhänger oder Sattelanhänger, 34300000 Teile und Zubehör für Fahrzeuge und deren Motoren, 34400000 Motorräder, Fahrräder und Beiwagen, 34900000 Verschiedene Transportmittel und Ersatzteile
Los: LOT-0039
Titel: Kategori 6 Personbiler - Region Syddanmark
Interne Kennung: Kategori 6 Personbiler - Omkostninger - Region Syddanmark
Los: LOT-0040
Titel: Kategori 12 Arbejdsbiler - Region Nordjylland
Beschreibung: Kategori 12 Arbejdsbiler - Omkostninger
Interne Kennung: Kategori 12 Arbejdsbiler - Omkostninger - Region Nordjylland