668130-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beratung im Bereich Gesundheit und Sicherheit – Offentligt udbud af kontrakt om konsulenttjeneste for Branchefællesskabet for Arbejdsmiljø i Bygge og Anlæg (BFA Bygge og Anlæg)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud af kontrakt om konsulenttjeneste for Branchefællesskabet for Arbejdsmiljø i Bygge og Anlæg (BFA Bygge og Anlæg)
Beschreibung: Udbuddet vedrører en kontrakt om levering af konsulenttjeneste inden for arbejdsmiljø på bygge- og anlægsområdet. Konsulenttjenesten har til formål at forebygge arbejdsmiljøproblemer ved at understøtte arbejdsmiljøindsatsen i virksomheder, på bygge- og anlægspladser, og ved servicearbejder. Konsulenttjenesten omfatter overordnet følgende hovedaktiviteter: • 1:1-vejledning, hvor der gennemføres vejledning og sparring i virksomheder og på bygge- og anlægspladser, og i dialog med repræsentanter for både arbejdsgiver og arbejdstager og eventuelle andre relevante aktører i virksomheder og på bygge- og anlægspladser. • 1:flere vejledning, hvor vejledning gennemføres over for flere virksomheder/ aktører i forbindelse med arrangementer på møder mm, og • Netværk for byggeriets aktører, hvor virksomheder, bygherrer, rådgivere og eventuelt andre aktører samles med henblik på at få konkret viden om forebyggelse, så der kan iværksættes aktiviteter i egne virksomheder og på bygge- og anlægspladser. Leverandøren får det overordnede ansvar for at organisere, bemande og lede konsulenttjenesten samt for at gennemføre aktiviteterne inden for de krav og rammer, som Ordregiver fastlægger. Leverandøren skal kunne sikre konsistens i metoder og vejledning gennem hele kontraktperioden. Ordregiver fastlægger de overordnede metoder og tilgange, der skal anvendes ved konsulenttjenestens gennemførelse. Udbuddet er tilrettelagt med en fast økonomisk ramme på 6.000.000 kr. ekskl. moms. Tilbudsgiverne konkurrerer på den volumen, kvalitet og metode, som tilbydes inden for den fastsatte økonomiske ramme, samt på den erfaring og kapacitet, der stilles til rådighed for kontraktens gennemførelse. Den tilbudte volumen bliver bindende for den vindende Tilbudsgiver og udgør den minimumsvolumen, som Leverandøren skal levere inden for den pågældende økonomiske ramme. De nærmere krav til ydelsernes indhold og gennemførelse fremgår af Bilag 1 – Kravspecifikation, mens kravene til Tilbudsgivers tilbud og Ordregivers evaluering heraf fremgår af de respektive tilbuds- og evalueringsbilag. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter. Kontrakten udbydes som én samlet aftale for hele den beskrevne ydelse. Begrundelsen herfor er, at opgaven udgør en samlet og ensartet service, som bedst varetages i en samlet aftale. En opdeling af kontrakten vurderes at ville medføre tab af stordriftsfordele, øget kontraktadministration samt højere omkostninger for Ordregiver. Samtidig skønnes det, at markedet kan levere den fulde ydelse under ét, og at en opdeling ikke vil øge konkurrence eller kvalitet. Denne manglende opdeling er i overensstemmelse med udbudslovens § 49, stk. 2, idet Ordregiver hermed har begrundet hvorfor kontrakten ikke opdeles.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens regler herom.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71317210 Beratung im Bereich Gesundheit und Sicherheit
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den økonomiske ramme for kontrakten udgør 6.000.000 kr. ekskl. moms. Ordregiver har herudover option på at købe yderligere ydelser omfattet af konsulenttjenesten for op til 9.000.000 kr. ekskl. moms. Kontraktens samlede maksimale værdi inklusive optioner udgør således 15.000.000 kr. ekskl. moms. Optionerne kan udnyttes helt eller delvist og ad én eller flere omgange i Aftaleperioden.