See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud med forhandling om levering af Pladsanvisningssystem til Struer Kommune
Beschreibung: Nærværende er et udbud med forhandling vedrørende kontrakt om levering af et pladsanvisningssystem til Struer Kommune. Ordregiver ønsker med dette udbud at købe adgang til en standardløsning. Udbuddet er ikke opdelt i delaftaler, da Ordregiver vurderer, at det samlet set giver Ordregiver den bedste og mest sammenhængende løsning, ikke at dele aftalen op. Kontrakternes indhold omfatter følgende hovedelementer: • Implementering af pladsanvisningssystem • Indledende uddannelse af Ordregivers aktører • Drift og vedligehold af løsningen • Support af Ordregivers superbrugere Struer Kommune har 20.600 borgere. Ordregiver forventer indgåelse af kontrakten ultimo september.
Interne Kennung: Udbud med forhandling om levering af Pladsanvisningssystem til Struer Kommune
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling, herunder prækvalifikation, indledende tilbudsrunde, forventeligt én forhandlingsrunde, der gennemføres som mundtligt forhandling.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung
5. Los
Los: LOT-0000