669472-2026 - Wettbewerb
Polen – Server – Dostawa serwerów wraz z oprogramowaniem
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa serwerów wraz z oprogramowaniem
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest dostawa trzech serwerów wraz z oprogramowaniem. 2. Szczegółowy zakres przedmiotu zamówienia oraz obowiązki Wykonawcy zostały określone w: 1) opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym załącznik nr 3 do SWZ 2) projektowanych postanowieniach umowy stanowiących załącznik nr 2 do SWZ
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Zamawiający, na podstawie art. 138 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 września 2019 r. – Prawo zamówień publicznych, zwanej dalej „ustawą Pzp”, wyznaczył 15-dniowy termin składania ofert od dnia przekazania ogłoszenia Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej. Przepis ten pozwala skrócić termin określony w art. 138 ust. 1 ustawy Pzp, jeżeli zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia, a skrócenie jest uzasadnione. Obie przesłanki zostały spełnione. Przedmiotem zamówienia jest dostawa trzech serwerów wraz z wyposażeniem, komponentami, oprogramowaniem i dokumentacją. Zakup jest istotny dla zapewnienia bezpieczeństwa, ciągłości i niezawodności środowiska teleinformatycznego Zamawiającego, ochrony danych oraz dostępności systemów wykorzystywanych przy realizacji zadań publicznych. Decyzja o zakupie została podjęta w połowie 2026 r. Następnie konieczne było rozpoznanie potrzeb, przygotowanie opisu przedmiotu zamówienia, określenie parametrów i zgodności serwerów z istniejącą infrastrukturą, oszacowanie wartości zamówienia oraz opracowanie dokumentacji. Specjalistyczny charakter zamówienia i wymagania bezpieczeństwa teleinformatycznego powodowały, że czynności te wymagały odpowiedniego czasu. Pilna potrzeba wynika z konieczności przeprowadzenia postępowania, wyboru wykonawcy, zawarcia umowy oraz wykonania i odebrania dostawy w terminie umożliwiającym wykorzystanie środków przeznaczonych na ten cel w 2026 r. Należy uwzględnić czas potrzebny na badanie i ocenę ofert, ewentualne wyjaśnienia lub uzupełnienia dokumentów, wybór oferty oraz zawarcie umowy z zachowaniem terminu z art. 264 ustawy Pzp. Po zawarciu umowy wykonawca będzie potrzebował czasu na skompletowanie, skonfigurowanie i dostarczenie serwerów. Dostępność specjalistycznego sprzętu zależy m.in. od dostępności komponentów, wymaganych konfiguracji i łańcucha dostaw. Zachowanie podstawowego, 35-dniowego terminu przesunęłoby dalsze czynności o co najmniej 20 dni, powodując realne ryzyko braku realizacji i odbioru dostawy do końca 2026 r. oraz niewykorzystania przeznaczonych na nią środków. Opóźnienie zakupu mogłoby negatywnie wpłynąć na bezpieczeństwo infrastruktury teleinformatycznej. Brak serwerów może zwiększyć ryzyko przeciążenia lub awarii obecnych zasobów, ograniczyć redundancję i utrudnić reagowanie na incydenty cyberbezpieczeństwa. Pilność wynika zatem z potrzeby wzmocnienia bezpieczeństwa i ciągłości działania, konieczności zakończenia dostawy w 2026 r., czasu trwania postępowania oraz okresu realizacji dostawy. Zgodnie z art. 131 ust. 1 ustawy Pzp termin składania ofert powinien uwzględniać złożoność i specyfikę zamówienia oraz czas niezbędny do przygotowania oferty. Zamawiający uznał, że 15 dni jest terminem wystarczającym. Przedmiot zamówienia opisano za pomocą jednoznacznych wymagań technicznych, funkcjonalnych, jakościowych i ilościowych. Przygotowanie oferty nie wymaga prac projektowych, wizji lokalnej ani opracowania indywidualnego rozwiązania. Dokumentacja zostanie udostępniona nieodpłatnie od publikacji ogłoszenia, a komunikacja i składanie ofert będą odbywały się elektronicznie. Przedmiot zamówienia mieści się w zakresie działalności profesjonalnych dostawców infrastruktury serwerowej, posiadających zaplecze potrzebne do przygotowania prawidłowej i konkurencyjnej oferty w terminie 15 dni. Skrócenie terminu nie ogranicza konkurencji. Postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, dokumentacja będzie dostępna wszystkim zainteresowanym, a skrócenie dotyczy wyłącznie czasu na przygotowanie i złożenie ofert. Rozwiązanie pozostaje zgodne z motywem 46 dyrektywy 2014/24/UE oraz wyrokiem Krajowej Izby Odwoławczej z 14 lipca 2023 r., sygn. akt KIO 1844/23.W konsekwencji skrócenie terminu do 15 dni jest konieczne, uzasadnione i proporcjonalne. Umożliwia przeprowadzenie postępowania i realizację dostawy w 2026 r., a jednocześnie nie narusza zasad uczciwej konkurencji, równego traktowania wykonawców, przejrzystości i proporcjonalności określonych w art. 16 Pzp.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48820000 Server
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48620000 Betriebssysteme
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamawiający nie przewiduje opcji i wznowień.