2. Verfahren
Verfahren
Titel: Helhedspleje, personlig pleje, praktisk hjælp og rehabilitering
Beschreibung: Furesø Kommunes nuværende aftale om levering af helhedspleje udløber med udgangen af februar 2028. Da lovgivning vedr. sygeplejen som en del af helhedsplejen ikke er på plads, når nyt udbudsmateriale skal udarbejdes og det derfor er uklart, hvordan sygeplejen skal organiseres, hvilke sygeplejeindsatser der skal omfattes, og hvilke krav der vil blive stillet til private leverandører, ønsker Furesø Kommune med denne forhåndsmeddelelse/interessetilkendegivelse at undersøge interessen for at indgå en kort aftale om helhedspleje, personlig pleje, praktisk hjælp og rehabilitering, løbende fra 01. marts 2028 - 28. februar 2029 med mulighed for 2 x 3 måneders forlængelse. Det er kommunens forventning, at rammerne for helhedspleje vil være på plads inden den korte aftale udløber, så der kan udbydes en længerevarende aftale, der også omfatter sygepleje. Interessetilkendegivelsen skal sendes til ordregiver gennem Comdia. Frist for modtagelse af interessetilkendegivelsen er den 19. oktober 2026 kl. 10.00. Kontrakten vil blive tildelt uden yderligere offentliggørelse jf. Udbudslovens §187, stk. 3. Såfremt flere end fem virksomheder opfylder mindstekravene for at blive leverandør, udvælger ordregiver de fem virksomheder, der på baggrund af de fremsendte referencer jf. Skema A - Egnethedserklæring vurderes bedst egnede til at løse opgaven. Der lægges ved vurderingen vægt på referencernes relevans, omfang og kompleksitet sammenholdt med den udbudte kontrakt. Aftalen vil omfatte følgende områder • Helhedspleje, jf. § 9-11 i Ældreloven • Personlig pleje, jf. § 83 i Serviceloven • Praktisk hjælp, jf. § 83 i Serviceloven • Afløsning i eget hjem, jf. § 84 i Serviceloven • Delegerede ikke komplekse sygeplejeindsatser Borgere over 67 år vil være omfattet af helhedsplejen, mens borgere under 67 år er på servicelov. Det forventes et ensartet serviceniveau på tværs af helhedsplejen og servicelov. Det seneste år har mellem 200-240 borgere valgt privat leverandør i Furesø. Leverandøren skal kunne tilbyde et sammenhængende forløb efter Ældrelovens § 10 og skal kunne levere alle de elementer, der indgår i helhedspleje, jf. ældrelovens § 9, stk. 2. Helhedsplejen skal leveres efter Furesø Kommunes model for visitering og organisering af helhedsplejen jf. bilag - "Opgaver for kommende leverandør af helhedspleje".
Interne Kennung: 797565
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85311100 Altenfürsorgeleistungen, 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen, 85312000 Dienstleistungen der Sozialfürsorge, ohne Unterbringung