670352-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Udbud af fælles Driftsplatform
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af fælles Driftsplatform
BeschreibungOrdregiver udbyder kontrakt vedrørende en fælles Driftsplatform for ordregivers IT-systemportefølje. Efter Transition Ind, hvor Støttesystemerne transitioneres til Driftsplatformen, skal Leverandøren forestå drift, herunder Datacenterdrift/Hybrid Cloud Custom Services/Hybrid Cloud Standard Services og Infrastrukturdrift, samt Support og vedligeholdelse af Driftsplatformen. Desuden skal Leverandøren efter Transition Ind sikre Efterfølgende Transitioner til og Transformationer af Driftsplatformen. Formålet med den fælles Driftsplatform er blandt andet at få en sikker og stabil drift med en høj tilgængelighed samt en tidssvarende teknologisk platform med en høj grad af skalerbarhed, der understøtter Kundens og kommunernes behov. Det er ordregivers forretningsmæssige behov, at alle Ydelser leveres med høj leverancesikkerhed og robusthed, samt at Leverandøren udviser proaktivitet i samarbejdet. Ud over fokus på sikker og stabil drift, skal Leverandøren sikre en vellykket Transition Ind af Støttesystemerne med mindst mulig forstyrrelse af ordregivers forretning samt Efterfølgende Transitioner og løbende Transformation, herunder gradvis overgang til Hybrid Cloud Standard Services og i det omfang, det understøtter ordregivers og kommunernes behov, Managed Public Cloud Services. Der skal i forbindelse med Transition Ind etableres et højt informationssikkerhedsniveau, som løbende skal vedligeholdes og forbedres gennem hele Kontrakten. Kontrakten har følgende 4 hovedydelser: I. Transition Ind, hvor ordregiver i første omgang ønsker etablering af og sikker og stabil overflytning til en Driftsplatform for Støttesystemerne, baseret på Hybrid Cloud Services, med gennemførelse af fx projektstyring, transitionsorganisation, opbygning af driftskapacitet, overførsel af Miljøer og data og overtagelse af viden fra Afgivende Leverandør. Efterfølgende ønsker ordregiver at gennemføre successive Efterfølgende Transitioner for en række af ordregivers øvrige IT-systemer fra de nuværende driftsmodeller til Driftsplatformen, baseret på Hybrid Cloud Services. II. Løbende Ydelser til Driftsplatformen, herunder; a. Support; b. Hybrid Cloud Services, herunder Hybrid Cloud Standard Services og Hybrid Cloud Custom Services; c. Værktøjer til understøttelse af Applikationsleverandører; d. Governance, Operationelle Processer, sikkerhedsydelser, Dokumentation og driftsrapportering. III. Servicekatalog med anvendelse af standardiserede metoder, teknologier og services, hvorigennem ordregiver ønsker at kunne provisionere services på en cloudplatform der; a) Udbyder et bredt sortiment af services; b) Er tilgængelig via det offentlige internet; c) Har er en offentligt tilgængelig prisstruktur med afregning af services efter forbrug på abonnementsvilkår. IV. Metoder og værktøjer til understøttelse af samarbejde med Ordregiver og Ordregivers applikationsleverandører, hvor ordregiver ønsker at leverancen af den fremtidige driftsplatform er understøttet af et proaktivt samarbejde på tværs af ordregivers IT-systemportefølje.
Interne KennungDriftsplatformen
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet afholdes som et udbud med forhandling. Ordregiver forventer, at der afholdes en forhandlingsrunde. Ordregiver forbeholder sig dog retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud uden gennemførelse af forhandlinger, ligesom ordregiver forbeholder sig ret til at afholde yderligere forhandlingsrunder. Ordregiver vil ikke begrænse antallet af deltagere undervejs. Der ydes ikke vederlag for forhandlingen eller for deltagelse i udbudsprocessen i øvrigt.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenKontrakten indeholder optioner som er nærmere beskrevet i Bilag 17.c