670405-2026 - Ergebnis
Dänemark – Militärhelme – Anskaffelse af ballistiske- og ikke ballistiske hjelme
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Anskaffelse af ballistiske- og ikke ballistiske hjelme
Beschreibung: FMI har indgået to rammeaftaler vedrørende ballistiske og ikke ballistiske hjelme (”hjelme”). Disse vedrører nærmere 1) en rammeaftale vedrørende anskaffelsen heraf og 2) en rammeaftale om service og reservedele. Rammeaftalen vedrørende anskaffelsen af hjelme har en varighed på 5 år. Den samlede anslåede værdi er DKK 769.230.769. Rammeaftalens maksimale værdi er DKK 1.000.000.000 mia. Rammeaftalen vedrørende service og reservedele skal have en varighed på 17 år. Den samlede anslåede værdi er DKK 1.108.695.000. Rammeaftalens maksimale værdi er DKK 1.500.000.000 mia. Rammeaftalerne er indgået med Galvion Inc., som er FMI's nuværende leverandør af hjelme. En række forhold medfører, at de nye hjelme skal være kompatible med Forsvarets eksisterende beholdning. Anskaffelsen har hastende karakter og indgår i den danske oprustning som følge af den sikkerhedspolitiske situation. Kontrakten tildeles direkte — uden udbud — til Galvion, idet der foreligger en eneleverandørsituation i medfør af forsvars- og sikkerhedsdirektivet art. 28, stk. 1, litra e, og supplerende efter art. 28, stk. 3, litra a jf. nærmere nedenfor.
Vorherige Bekanntmachung: 355390-2026
Interne Kennung: 2023/021639
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35813000 Militärhelme
5. Los
Los: LOT-0000