2. Verfahren
Verfahren
Titel: GENUDBUD - Inventar til Nyt Fælles Hus
Beschreibung: Genudbuddet vedrører levering af inventar til Nyt Fælles Hus i Horsens. Projektet omhandler omdannelsen af det tidligere Rådhus i Horsens til et nyt fælles hus der samler attraktive funktioner, herunder bibliotek, borgerservice samt frivillighedscenteret Horsens Sund By. Huset er designet med henblik på at tiltrække og engagere besøgende, fremme møder mellem mennesker, understøtte fællesskaber omkring kulturelle aktiviteter, frivillige sociale formål og andre interesser. Store dele af bygningens design er inspireret af den farverige og legesyge kunstudsmykning af Aase og Poul Gernes, der pryder bygningen. Gernes’ visuelle sprog og humoristiske tilgang vil fortsat spille en central rolle i udformningen af huset, hvilket også skal afspejles i dele af inventaret. Projektet sigter mod at bevare og integrere bygningens historie samtidig med at bygningens funktionalitet opdateres til de nye funktioner og nutidens behov. Projektet bevarer flere elementer fra det oprindelige byggeri såsom tegl og belægninger, der integreres i det nye design. Dette sikrer en harmonisk sammensmeltning af fortid og nutid, hvor det moderne design møder det historiske uden at efterligne det. Størstedelen af husets faciliteter og funktioner, f.eks. mødelokaler, tilbydes til fri brug af kommunens borgere. Med forventning om et årligt besøgstal på ca. 300.000, kræves et robust og solidt inventar, der kan tåle at blive brugt meget af mange. Nyt Fælles Hus åbner for offentligheden i sommeren 2026.
Vorherige Bekanntmachung: 405290-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39000000 Möbel (einschließlich Büromöbel), Zubehör, Haushaltsgeräte (ausgenommen Beleuchtung) und Reinigungsmittel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 39110000 Sitze, Stühle sowie Zubehörprodukte und -teile, 39120000 Tische, Schränke, Schreibtische und Bücherschränke
5. Los
Los: LOT-0000