2. Verfahren
Verfahren
Titel: Nyt plejehjem, Nørrestrand
Beschreibung: A/B Albo planlægger i samarbejde med Horsens Kommune at opføre et nyt plejecenter på Nørrestrand i Horsens. Plejecenteret vil komme til at bestå af 150 boliger med tilhørende kommunale servicearealer. Projektet startede med at have en størrelse på 75 boliger med tilhørende servicearealer og der var indgået kontrakt i direkte tildeling med en aftalesum under tærskelværdien for tjenesteydelser, men efter ønske fra Horsens Kommune blev projektet udvidet til at rumme 150 boliger. Heraf følger en udvidelse af bygherrerådgivningsaftalen iht. Udbudsloven § 183, stk. 2 og EU-direktiv 2014/24/EU, artikel 72, stk. 1, litra b. Aftalen udvides med 50%, da Albo ikke, på kontrakttidspunktet, kunne forudse at Horsens Kommune et års tid senere ville foretage en politisk beslutning om at fordoble antallet af boliger på plejecenteret.
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Bygherrerådgivning
Beschreibung: Kontrakten vedrører bygherrerådgivningen i forbindelse med opførelsen af plejecenteret.