2. Verfahren
Verfahren
Titel: Det Internale Kvarter - Kvarterets Nye Hjerte, Udbud af totalrådgivning, Esbjerg Kommune
Beschreibung: Byudviklingsprojektet Det Internationale Kvarter i det østlige Esbjerg står over for udviklingen af 'kvarterets nye hjerte' – et spændende og ambitiøst projekt, hvor cirkularitet, klimasikring, innovation og sociale løsninger er i fokus. Projektet omfatter hovedsageligt: 1. En ny regnvandssø og udvikling af Portalparken, hvor natur, fællesskaber, leg og bevægelse er centrale elementer. 2. En kvartersplads, som bliver kvarterets sociale og kulturelle centrum med plads til både hverdagsliv og større arrangementer. Pladsen omkranses af ungdomsboliger med offentlige og erhvervsrettede funktioner i stueetagen. 3. En pavillon, opført af den lokale lerjord fra udgravningen af regnvandssøen, som demonstrerer moderne arkitektur bygget med egne og mere bæredygtige materialer. Esbjerg Kommune ønsker at sætte nye standarder for, hvordan man kreativt kan arbejde med offentlig-privat innovation og udvikle cirkulære, klimasikre og socialt funderede løsninger i byrummet. Med afsæt i udbud med forhandling efterspørges en totalrådgiver (landskabsarkitekt, arkitekt og ingeniør) til realisering af ovenstående opgave. Projektet omfatter rådgiver- og entrepriseudgifter på omkring 40 mio. kr., herunder realisering i samarbejde med den hovedentreprenør, der udvælges via et tidligt udbud under konceptet 'Inddragende byggeri'.
Interne Kennung: Det Internale Kvarter - Kvarterets Nye Hjerte, Udbud af totalrådgivning, Esbjerg Kommune
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandlingsrunde(r), forbeholder bygherre sig ret til at udskille 1-2 tilbudsgivere. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises yderligere til udbudsmaterialet -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Haupteinstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71400000 Stadtplanung und Landschaftsgestaltung, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71420000 Landschaftsgestaltung