671153-2025 - Wettbewerb
Polen – Navigationsausrüstung – Przeprowadzenie modernizacji sieci stacji bazowych systemu automatycznej identyfikacji statków wraz z wdrożeniem systemu VDES (VHF Data Exchange System)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelPrzeprowadzenie modernizacji sieci stacji bazowych systemu automatycznej identyfikacji statków wraz z wdrożeniem systemu VDES (VHF Data Exchange System)
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie wymiany istniejących stacji roboczych systemu AIS-PL na stacje wielosystemowe VDES wraz z uaktualnieniem oprogramowania do zarządzania siecią, wizualizacji sytuacji nawodnej oraz funkcjonalnością W-AIS. 1.1 Główne elementy zamówienia: 1) Dostawa nowych stacji bazowych obsługujących standard VDES w ilości 13 szt.; 2) Instalacja nowych stacji bazowych systemu na lokalizacjach z wykorzystaniem obecnych instalacji zasilania, transmisyjnych oraz radiowych na 13 obiektach; 3) Aktualizacja oprogramowania do zarządzania siecią AIS w celu obsługi nowych stacji bazowych oraz wymaganych funkcjonalności; 4) Aktualizacja oprogramowania operacyjnego do wizualizacji wskazań systemu AIS oraz WAIS; 5) Świadczenie usług wsparcia na oprogramowanie do zarządzania oprogramowaniem zarządzającym oraz operacyjnym przez okres 36 miesięcy. 2. Przedmiot zamówienia opisano szczegółowo w załączniku nr 1 (OPZ) do SWZ. 3. Wymagania dotyczące realizacji umowy zawartej w wyniku niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia, zawiera załączniki nr 2 do SWZ – Wzór Umowy 4. Wykonawca udzieli Zamawiającemu gwarancji jakości na okres 36 miesięcy oraz rękojmi za wady fizyczne i prawne przedmiotu umowy na okres 36 miesięcy, liczonych od dnia podpisania przez strony Protokołu Odbioru Końcowego przedmiotu umowy
Interne KennungZP.371.78.2025.ASz
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtja
Begründung des beschleunigten VerfahrensW niniejszym postępowaniu, Zamawiający - korzystając z uprawnienia wynikającego z art. 138 ust. 2 – wyznacza termin składania ofert krótszy niż termin określony w ust. 1 przywołanego artykułu. Uzasadnienie: W związku z obecną sytuacją geopolityczną i pojawiającymi się na akwenie Zatoki Gdańskiej cyklicznymi i coraz częstszymi sytuacjami zakłócania sygnałów GNSS oraz zewnętrznej ingerencji w propagację sygnałów GNSS dochodzi do sytuacji mogących istotnie wpływać na bezpieczeństwo użytkowników akwenów spowodowaną: a) brakiem możliwości prawidłowej identyfikacji obiektów poprzez rozsynchronizowanie czasu na stacji bazowej AIS i niemożność nadawania z zarezerwowanych slotach czasowych; b) brakiem możliwości prawidłowej pracy systemów statkowych z powodu utraty podstawy czasu oraz brakiem ustalonej pozycji GNSS; c) zaburzeniem zobrazowania poprzez symulację obcych sygnałów GNSS zaburzającą pozycję odbiornika. W związku z faktem, iż brak jest możliwości bezpośredniej minimalizacji tego zjawiska powodowanego przez czynniki obce wymaga się w celu zapewnienia bezpieczeństwa zapewnienia innych pomocy nawigacyjnych pozwalających ustalić pozycję jednostki. W latach 2018-2020 w ramach projektu „Ranging Mode for the Baltic Sea” dokonano opracowania standardu geologalizacji stanowiącego rozwiązanie zamienne dla systemów satelitarnych pracujące w standardzie VDES (VHF Data Exchange System). Wdrożenie komponentu VDES w sieci AIS-PL pozwoli na ustalenie pozycji jednostek posiadających transponder wyposażony w funkcjonalność R-MODE na lokalizację i prawidłową pracę sieci AIS-PL. W związku z pilną potrzebą operacyjną wdrożenia komponentu VDES, należy zminimalizować czas trwania postępowania o udzielenie zamówienia publicznego z uwagi na stan wyższej konieczności co spełnia przesłanki o pilności udzielenia zamówienia. Jednocześnie należy podkreślić, że skrócenie czasu trwania postępowania nie przyczyni się negatywnie do ewentualnego zawężenia grona oferentów z uwagi na fakt, iż zakup opiewa o standardowe rozwiązania producentów stacji bazowych. W związku z powyższym, uznaje się, że zachodzi pilna potrzeba udzielenia zamówienia i skrócenie terminu składania ofert jest uzasadnione.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34933000 Navigationsausrüstung
5. Los
LosLOT-0001
Beschreibung1. Przedmiotem zamówienia jest przeprowadzenie wymiany istniejących stacji roboczych systemu AIS-PL na stacje wielosystemowe VDES wraz z uaktualnieniem oprogramowania do zarządzania siecią, wizualizacji sytuacji nawodnej oraz funkcjonalnością W-AIS. 1.1 Główne elementy zamówienia: 1) Dostawa nowych stacji bazowych obsługujących standard VDES w ilości 13 szt.; 2) Instalacja nowych stacji bazowych systemu na lokalizacjach z wykorzystaniem obecnych instalacji zasilania, transmisyjnych oraz radiowych na 13 obiektach; 3) Aktualizacja oprogramowania do zarządzania siecią AIS w celu obsługi nowych stacji bazowych oraz wymaganych funkcjonalności; 4) Aktualizacja oprogramowania operacyjnego do wizualizacji wskazań systemu AIS oraz WAIS; 5) Świadczenie usług wsparcia na oprogramowanie do zarządzania oprogramowaniem zarządzającym oraz operacyjnym przez okres 36 miesięcy. 2. Przedmiot zamówienia opisano szczegółowo w załączniku nr 1 (OPZ) do SWZ. 3. Wykonawca udzieli Zamawiającemu gwarancji jakości na okres 36 miesięcy oraz rękojmi za wady fizyczne i prawne przedmiotu umowy na okres 36 miesięcy, liczonych od dnia podpisania przez strony Protokołu Odbioru Końcowego przedmiotu umowy.