671322-2026 - Ergebnis
Dänemark – Bauarbeiten – Udbud af Glostrup Vandværk
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Glostrup Vandværk
Beschreibung: Udbuddets baggrund og omfang: Glostrup Vand A/S (herefter ”Bygherre”) har besluttet at opføre et nyt moderne vandværk, Glostrup Vandværk, som skal placeres i hjørnet mellem Hvissingevej og Essedal, ca. to km nord for Glostrup Station. Det nye Glostrup Vandværk erstatter Bygherres to nuværende vandværker, Hovedvandværket og Hjælpevandværket. Under opførelsen af det nye Glostrup Vandværk bevares vandproduktionen på Hovedvandværket og Hjælpevandværket, idet de to værker nedlægges efter, at Glostrup Vandværk er opført (nedlægning af de to eksisterende vandværker er ikke en del af den udbudte kontrakt). Det nye vandværk etableres med to selvstændige proceslinjer til og med sandfiltrering, og har samlet en udpumpningskapacitet på 1,66 millioner m³/år, og en behandlingskapacitet for iltning og sandfiltrering på 1,85 millioner m³/år. Miljø-, Teknik- og Ejendomsudvalget besluttede den 3. marts 2022, at Glostrup Forsyning/Bygherre skulle undersøge muligheder for at reducere kalkindholdet i drikkevand i Glostrup Kommune. Krüger A/S har, efter opdrag fra Bygherre, udarbejdet en rapport med en analyse af muligheder og begrænsninger (herefter ”Rapporten”). Bygherre har på baggrund af Rapporten anbefalet Glostrup Kommune, at der anvendes blødgøringsteknologien CARIX (ionbytning med CO2), hvilket kommunalbestyrelsen i Glostrup Kommune har godkendt den 29. marts 2023. Blødgøringsteknologien CARIX (CArbon Dioxide Regenerated Ion Exchanger) er en patenteret teknologi og Krüger A/S har enerettighederne til at forhandle CARIX-teknologien i Danmark. Bygherre har derfor forud for dette udbud indgået særskilt kontrakt med Krüger A/S om projektering, montering og idriftsættelse af CARIX-blødgøringsanlægget (herefter ”Teknologipakken”). Vindende tilbudsgiver i dette udbud (herefter ”Totalentreprenøren”) skal derfor koordinere med Krüger A/S . Den udbudte kontrakt omfatter projektering og opførelse af Glostrup Vandværk i overensstemmelse med udbudsgrundlaget (se 6.0 Byggesagsbeskrivelse og 7.0 Arbejdsbeskrivelse for totalentreprisens omfang). I udbudsbekendtgørelsen henvises der til forskellige ”afsnit”. Disse ”afsnit” kan genfindes i dokumentet ”Udbudsbetingelser” (bilag 2), som kan tilgås på udbudsportalen”.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et udbud med forhandling i henhold til forsyningsvirksomhedsdirektivet. Udbudsformen betyder, at processen i hovedtræk indeholder følgende aktiviteter: 1. Alle interesserede virksomheder kan på baggrund af udbudsbekendtgørelsen ansøge om prækvalifikation ("åben runde"). 2. På baggrund af de modtagne prækvalifikationsansøgninger prækvalificerer Bygherre fire ansøgere3. 3. Prækvalificerede ansøgere kan afgive tilbud ("lukket runde"). 4. Efter tilbudsfristens udløb beslutter Bygherre, om der skal træffes tildelingsbeslutning på grundlag af de indledende tilbud. Træffes der ikke tildelingsbeslutning, indleder Bygherre forhandlinger. 5. På baggrund af forhandlingerne kan Bygherre tilrette udbudsgrundlaget og tilbudsgiverne opfordres til at afgive reviderede eller endelige tilbud. 6. Efter udløbet af tilbudsfristen for de endelige tilbud, tildeler Bygherre kontrakten til den tilbudsgiver, som har afgivet det tilbud, som afspejler bedste forhold mellem pris og kvalitet. Bygherre yder et vederlag på 75.000 kr. inkl. moms til hver af de forbigåede tilbudsgivere, som afgiver endeligt tilbud. Vederlag ydes ikke til vindende tilbudsgiver, ligesom vederlag ikke ydes til tilbudsgivere, som afgiver ukonditionsmæssige tilbud (dvs. tilbud, som ikke antages til evaluering). Bygherres udbetaler ikke vederlag, hvis udbuddet annulleres.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Den udbudte kontrakt omfatter projektering og opførelse af Glostrup Vandværk i overensstemmelse med udbudsgrundlaget (se 6.0 Byggesagsbeskrivelse og 7.0 Arbejdsbeskrivelse for totalentreprisens omfang). Derudover indeholder den udbudte kontrakt følgende optioner, se tilbudslistens hovedpost 8: ▪Stenbaserede kul, der ikke regenereres ▪Drift af vandværket i 10 år (serviceaftale) ift. AB afsnit 3.6 ▪Lysbueovervågning ift. AB afsnit 9.9.2 ▪Internt brandslukningsudstyr med f.eks. CO2 eller Novec 1230 ift. AB afsnit 9.9.2. Tilbudsgiverne skal endvidere i tilbudslistens hovedpost 9 prissætte forskellige ekstraydelser (enhedspriser), som finder anvendelse, hvis der bliver behov for at tilkøbe disse ydelser.