671497-2025 - Ergebnis
Dänemark – Bau von Fernheizzentralen – Varmeakkumuleringsanlæg i Energipark Lisbjerg - Entreprise 2, Tilslutningsanlæg Maskin (rør, pumper, ventiler), El og SRO og Fjernvarmeledninger i jord og luftledninger (hovedentreprise)
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Varmeakkumuleringsanlæg i Energipark Lisbjerg - Entreprise 2, Tilslutningsanlæg Maskin (rør, pumper, ventiler), El og SRO og Fjernvarmeledninger i jord og luftledninger (hovedentreprise)
Beschreibung: Dette udbud omhandler etablering af samlet tilslutningsanlæg for Kredsløb Transmission A/S (herefter Ordregiver). Opgaven består af: • Tilslutninger og om forandringer ved eksisterende anlæg Skinnen og BKVV inkl. rør, fittings og komponenter • Tilslutning til VAK, 2 stk. 50.000 m3, inkl. rør, fittings og komponenter • Fjernvarmeforbindelsesledninger, nedgravede og luftledninger til Skinnen, BKVV og VAK • Tilslutningsanlæg i ny bygning med Maskininstallationer inkl. rør, fittings og komponenter, El installationer og SRO installationer Under henvisning til Forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 65 kan det oplyses, at kontrakten i dette udbud ikke opdeles i (yderligere) delkontrakter, da ordregiver har vurderet, at den henset til opgavens karakteristika, samt de økonomiske, ansvars- og udførelsesmæssige forhold løses mest hensigtsmæssigt i en entreprise. Den udbudte opgave er mere detaljeret beskrevet i udbudsmaterialet. Der ydes ikke vederlag for deltagelsen i dette udbud.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud med forhandling med forudgående indkaldelse af tilbud i overensstemmelse med bekendtgørelse nr. 1078 af 29.06.2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/25/EU af 26. februar 2014 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport samt posttjenester og om ophævelse af direktiv 2004/17/EF (forsyningsvirksomhedsdirektivet) artikel 47. Udbuddet er opdelt i følgende faser: (1) Prækvalifikationsfase, (2) forhandlings- og tilbudsfase samt (3) tildeling. Ordregiver forbeholder sig retten til at tildele kontrakten på baggrund af det indledende tilbud, og i givet fald således ikke gennemføre forhandlinger med tilbudsgiverne. Tilbudsgiverne bør således være opmærksomme på, at det indledende tilbud er fuldstændigt, konkurrencedygtigt og konditionsmæssigt. Tilsvarende gælder, hvis Ordregivers forhandlingsforløb ændres til også at omfatte (et eller flere) reviderede tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45251250 Bau von Fernheizzentralen
5. Los
Los: LOT-0000