See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ordretildelingsbekendtgørelse - Kontrakt vedr. vedligehold, herunder service og reparation af fartøjsdragter
Beschreibung: FMI har indgået en kontrakt vedr. vedligeholdelse i form af service og reparation af Forsvarets fartøjsdragter, samt levering af reservedele hertil med Viking Life-Saving Equipment (Viking). Kontrakten skal give FMI mulighed for at få vedligeholdt, herunder serviceret og repareret beholdningen af fartøjsdragter mhp. at disse kan opretholde deres typecertificering.
Interne Kennung: 2025/006021 2025/008455
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35113400 Schutz- und Sicherheitskleidung, 37414800 Überlebensanzüge, 50240000 Reparatur, Wartung und zugehörige Dienste in Verbindung mit Schifffahrt und anderen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Kontrakt vedr. vedligehold, herunder service og reparation af fartøjsdragter
Beschreibung: FMI har haft behov for at tildele en kontrakt vedrørende vedligehold, herunder service og reparation af eksisterende og nyanskaffede fartøjsdragter, tilrettelagt som en kontrakt med en varighed på 14 år med option på forlængelse 3 x 2 år svarende til i alt op til 20 år. Kontrakten har en anslået værdi i hele kontraktperioden på DKK 15 mio.
Interne Kennung: 2025/008455