674008-2026 - Wettbewerb
Polen – Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen – Dostawa energii elektrycznej dla Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy na lata 2027-2028
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Dostawa energii elektrycznej dla Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy na lata 2027-2028
Beschreibung: Zamówienie dotyczy dostawy energii elektrycznej do obiektów wymienionych w Załączniku nr 2 do SWZ (opis przedmiotu zamówienia) i obejmuje zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości 4090710 kWh (zamówienie podstawowe) lub 5317923 kWh (z prawem opcji 30%). Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia, wielkość, zakres, rodzaj i ilość dostaw określono w: Opisie przedmiotu zamówienia (Załącznik nr 2 do SWZ), formularzu cenowym (Załącznik nr 2a do SWZ), Projekcie umowy (Załącznik nr 3 do SWZ).
Interne Kennung: DZP.220.100.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 1. Niniejsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych w trybie przetargu nieograniczonego (art. 132 ustawy Pzp). 2. Zamawiający informuje, iż na podstawie art. 139 ust. 1 ustawy Pzp może najpierw dokonać badania i oceny ofert, a następnie dokonać kwalifikacji podmiotowej Wykonawcy, którego oferta została najwyżej oceniona, w zakresie braku podstaw wykluczenia oraz spełniania warunków udziału w postępowaniu. 3. W związku z tym, że postępowanie prowadzone jest wg przepisów dla dostaw nie obowiązuje art. 95 ust. 1 ustawy Pzp. 4. Komunikacja. 1) W postępowaniu o udzielenie zamówienia komunikacja pomiędzy Zamawiającym, a Wykonawcami odbywa się przy użyciu Platformy zakupowej: https://iung.ezamawiajacy.pl. 2) Zamawiający określa niezbędne wymagania sprzętowo- aplikacyjne umożliwiające pracę na Platformie Zakupowej tj.: - podłączenie do Internetu: min 512 Kb/s na komputer (zalecane szerokopasmowe łącze internetowe); - komputer PC/MAC z aktualnym systemem operacyjnym wspieranym przez producenta; - wybrana przeglądarka wpierana przez producenta: MS Internet Explorer, Firefox, Google Chrome lub MS Edge; 3) Zamawiający określa niezbędne wymagania sprzętowo-aplikacyjne umożliwiające prawidłowe złożenie kwalifikowanego podpisu elektronicznego: - zainstalowaną bezpłatną wersję oprogramowania Oracle JAVA w wersji co najmniej 1.8.0_202 lub użycie JAVA w wersji oprogramowania OpenJDK wydanej na licencji GPL. Rekomendowaną wersją jest AdoptOpenJDK, dostępną na stronie https://adoptopenjdk.net; - podłączony lub wbudowany do komputera czytnik karty kryptograficznej wydanej przez wystawcę certyfikatu używanego przez Wykonawcę; - certyfikat kwalifikowany zainstalowany na komputerze, na którym Wykonawca będzie się logował do konta (certyfikat musi być widoczny w magazynie logicznym certyfikatów systemu Windows o nazwie „Osobisty”). 4) Zamawiający określa dopuszczalne formaty przesyłanych danych tj. plików o wielkości do 100 MB: .doc, .docx, .xls, .xlsx, .rar, .zip, .7zip, .pdf., .jpg, .jpeg, .png, .txt, .tiff, .xades, .cades, .pades, .sig, 5) Zamawiający określa informacje na temat kodowania i czasu odbioru danych tj.: - plik załączony przez Wykonawcę na Platformie Zakupowej i zapisany, widoczny jest w Systemie, jako zaszyfrowany – format kodowania UTF8. Możliwość otworzenia pliku dostępna jest dopiero po odszyfrowaniu przez Zamawiającego po upływie terminu otwarcia ofert. - znaczenie czasu odbioru danych przez Platformę stanowi datę oraz dokładny czas (hh:mm:ss) generowany wg. czasu lokalnego serwera synchronizowanego odpowiednim źródłem czasu. 5. Szczegółowe informacje o środkach komunikacji elektronicznej zawiera rozdział 11 SWZ. 6. Ofertę składa się, pod rygorem nieważności, w formie elektronicznej tj. w postaci elektronicznej opatrzonej kwalifikowanym podpisem elektronicznym, w formatach danych określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 18 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. 2024 poz. 1557ze zm.), z zastrzeżeniem formatów, o których mowa w art. 66 ust. 1 ustawy Pzp, z uwzględnieniem rodzaju przekazywanych danych.. 7. Zamawiający nie wymaga wnoszenia zabezpieczenia należytego wykonania umowy. 8. Przedmiotowe środki dowodowe - nie dotyczy. 9.Szczegółowe warunki dotyczące postępowania, procedury określono w SWZ (link dostępu: https://iung.ezamawiajacy.pl/pn/iung/demand/322577/notice/public/details
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09000000 Mineralölerzeugnisse, Brennstoff, Elektrizität und andere Energiequellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie, 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0003
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest Dostawa energii elektrycznej dla Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowy Instytut Badawczy na lata 2027-2028 2. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych. 3. Zakres rzeczowy przedmiotu zamówienia obejmuje w szczególności: 1) Zamówienie dotyczy dostawy energii elektrycznej do obiektów wymienionych w Załączniku nr 2 do SWZ (opis przedmiotu zamówienia) i obejmuje zapotrzebowanie na energię elektryczną w wysokości 4090710 kWh (zamówienie podstawowe) lub 5317923 kWh (z prawem opcji 30%). 2) Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną dla poszczególnych punktów poboru w okresie realizacji zamówienia zostało przedstawione w opisie przedmiotu zamówienia stanowiącym Załącznik nr 2 do SWZ. 3) Wskazane ilości energii są prognozowanym zapotrzebowaniem zamawiającego w okresie realizacji umowy. 4) Całkowite szacunkowe zapotrzebowanie energii elektrycznej zostało określone na podstawie dotychczasowego zużycia energii elektrycznej i ma charakter jedynie orientacyjny służący do porównania ofert Wykonawców. W żadnym wypadku nie stanowi ze strony Zamawiającego zobowiązania do zakupu energii w podanej ilości. Wykonawcy nie będzie przysługiwało jakiekolwiek roszczenie w stosunku do Zamawiającego z tytułu niepobrania przewidywanej ilości energii. Zamawiający dokona zapłaty za faktycznie pobrane ilości energii. 5) Dostawa energii elektrycznej odbywać się będzie na warunkach określonych przepisami ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne (t.j. Dz.U. z 2026 r. poz.43) oraz zgodnie z wydanymi do tej ustawy przepisami wykonawczymi w szczególności ze standardami jakości obsługi odbiorców określonymi w Rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 904). 6) Energia elektryczna powinna spełniać parametry techniczne zgodnie z zapisami ustawy Prawo energetyczne z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne oraz rozporządzeniami wykonawczymi do tej ustawy. 7) Usługi dystrybucyjne będą świadczone na podstawie odrębnej umowy zawartej przez Zamawiającego z właściwym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego. 8) Fakturowanie za dostarczoną energię elektryczną odbywać się będą na podstawie odczytów układów pomiarowo–rozliczeniowych. Okresy rozliczeniowe są tożsame z okresami rozliczeniowymi OSD. 9) Rozliczenie sprzedaży odbywać się będzie na podstawie faktycznego zużycia energii elektrycznej przy stałych cenach za 1kWh. 10) Rozliczenia za dostawę energii elektrycznej czynną odbywać się będą wg. zasad, cen i stawek opłat zawartych w ofercie Wykonawcy. Ceny energii elektrycznej czynnej mogą ulec zmianie wyłącznie w przypadku ustawowej zmiany stawki VAT, stawki podatku akcyzowego lub zmiany powszechnie obowiązujących przepisów prawa. 11) Zamawiający dopuszcza możliwość zmniejszenia ilości punktów poboru energii wskazanych w załączniku nr 2. Zmiana ilości punktów poboru energii elektrycznej wynikać może z likwidacji lub przekazania punktu poboru innemu właścicielowi. Zmniejszenie ilości punktów poboru energii elektrycznej wymaga aneksu do umowy. 12) Wykonawca zobowiązany jest posiadać ważną i obowiązującą generalną umowę dystrybucyjną z lokalnym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego - PGE Dystrybucja S.A. (zwanego dalej OSD), na podstawie której może prowadzić sprzedaż energii elektrycznej za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej tego OSD do wszystkich obiektów Zamawiającego. 13) Wykonawca, w ramach realizowanego zamówienia zobowiązuje się do wykonania czynności wynikających z pełnomocnictwa, stanowiącego Załącznik nr 2 do Umowy sprzedaży energii elektrycznej. Zamawiający na wniosek wyłonionego Wykonawcy przekaże niezbędne dane do przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy w wersji elektronicznej, niezwłocznie po podpisaniu umowy. 14) Obowiązujące umowy sprzedaży energii elektrycznej z dotychczasowymi sprzedawcami energii elektrycznej dla punktów poboru energii elektrycznej zawartych w Załączniku nr 2 do SWZ zawarte są na czas określony, a dokładny opis dla każdego z punktów PPE znajduje się w kolumnie „Okres obowiązywania obecnej umowy”. 15) W Załączniku nr 2 do SWZ informacyjnie wskazano parametry (grupa taryfowa), które różnić się mogą od aktualnie obowiązujących lub mogą podlegać zmianie w trakcie trwania umowy energii elektrycznej. 16) Wykonawca oświadcza, że jest uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dostawy i sprzedaży energii, zgodnie z przepisami prawa w tym zakresie. WARUNKI UDZIAŁU W POSTĘPOWANIU (pełna treść: Rozdział 6 SWZ): 5. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: 5.1. zdolności do występowania w obrocie gospodarczym; Zamawiający nie określa warunku w ww. zakresie. 5.2. uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów; Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że posiada uprawnienia do wykonywania działalności gospodarczej w zakresie obrotu energią elektryczną, na podstawie aktualnej koncesji wydanej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne. 5.3. sytuacji ekonomicznej lub finansowej; Zamawiający nie określa warunku w ww. zakresie 5.4 zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie: Wykonawca spełni warunek jeżeli wykaże, że w okresie ostatnich trzech lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie, wykonał należycie co najmniej 3 dostawy, obejmujące swoim zakresem dostarczanie energii elektrycznej w ilości nie mniejszej niż: 3 000 000 kWh. Dostawy muszą być realizowane na rzecz trzech różnych odbiorców.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Zamówienie obejmuje opcję. 1) Zamawiający zastrzega sobie możliwość zakupu w okresie trwania umowy, energii w ilościach odbiegających od ilości podanych w zakresie podstawowym, oraz zwiększenia punktów poboru energii elektrycznej przy zastosowaniu prawa opcji, o którym mowa w art. 441 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych. 2) Rodzaj i maksymalna wartość opcji: a) prawo opcji dotyczy dostaw wyszczególnionych w załączniku nr 2, 2a do SWZ i polegać będzie na ich ilościowym zwiększeniu, maksymalna wartość opcji wynosić będzie nie więcej niż 30% wartości netto zawartej umowy; b) rozszerzenie dotyczy liczby punktów poboru energii elektrycznej wyszczególnionych w załączniku nr 2 do SWZ i polegać będzie na ilościowym zwiększeniu o max 5 dodatkowych punktów odbioru. c) zamawiający może skorzystać z prawa opcji wielokrotnie przez cały okres trwania umowy, jednak w granicach ww. limitów. 3) Okoliczności skorzystania z opcji: a) zamawiający ma prawo skorzystać z prawa opcji w okresie trwania umowy. b) zamówienia realizowane w ramach opcji są jednostronnym uprawnieniem Zamawiającego. c) skorzystanie z prawa opcji uzależnione będzie od potrzeb Zamawiającego d) zamawiający, w zależności od potrzeb, może odstąpić od zamiaru skorzystania z prawa opcji, skorzystać z zamówienia opcjonalnego w całości lub w części, w formie jednego lub kilku zamówień. e) brak złożenia zamówień objętych opcją nie rodzi po stronie Wykonawcy żadnych roszczeń w stosunku do Zamawiającego f) o zamiarze skorzystania z prawa opcji, w określonym czasie i zakresie, Zamawiający poinformuje Wykonawcę odrębnym oświadczeniem do umowy - zamówieniem. g) wykonawca zobowiązany będzie umożliwić Zamawiającemu zakup dodatkowych ilości w ramach prawa opcji, na takich samych zasadach, jak dostawy objęte zamówieniem podstawowym. h) realizacja prawa opcji polegać będzie na świadczeniu dostaw w sposób tożsamy, jak w przypadku zakresu podstawowego. i) do obliczenia wartości dostawy w ramach prawa opcji będą przyjęte stawki jednostkowe i ceny wskazane w załączniku nr 2 do umowy (Formularz cenowy). Zamawiający gwarantuje zakup 70% wartości zamówienia. Niewykupienie przez Zamawiającego pozostałych 30% wartości przedmiotu zamówienia, nie może stanowić podstawy do roszczeń odszkodowawczych ze strony Wykonawcy z tytułu niezrealizowania warunków zamówienia