See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Indgåelse af fagentreprise- og hovedentrepriseaftaler i forb. med realisering af helhedsplan i Stubbekøbing
Beschreibung: Boligselskabet Vendersbo, afd. 944 Stubbekøbing, c/o Domea.dk s.m.b.a (herefter "Boligselskabet"), ejer en række ældre bebyggelser i Stubbekøbing, der er præget af flere byggeskader. Derfor skal de almene boliger renoveres, og der er vedtaget en helhedsplan for renoveringen af afd. 944 Stubbekøbing. Helhedsplanen vedrører i alt 114 familieboliger og 9 ungdomsboliger, som oprindeligt var opdelt i 6 mindre afdelinger, men som i dag - primært af hensyn til driften - er sammenlagt til én afdeling kaldet afd. 944 Stubbekøbing. Boligerne er beliggende på forskellige adresser i Stubbekøbing, og der er tale om flere forskellige renoveringsarbejder og bygningstyper. Konkret drejer det sig om følgende: 1) På adressen Vestervang 1, der omfatter 27 familieboliger i tæt lav fra 1972, skal der etableres ny vand- og varmeinstallationer og ventilation. 2) På adressen Vestervang 2, der omfatter 30 familieboliger i tæt lav fra 1981, skal der etableres ventilation og nyt tag samt ny varmeunit. 3) På adressen Vestervang 3, der omfatter 20 familieboliger i tæt lav fra 1993, skal der etableres ny varmeunit. 4) På adressen Solgården, der omfatter 25 familieboliger fra 1949 i 3 etages boligblok, skal der udføres renoveringsarbejder relateret til el, vand og varme samt kviste, vinduer, altaner, badeværelser og køkkener. Omfanget medfører desuden et behov for genhusning af beboerne. 5) På adressen Havnegade, der omfatter 9 ungdomsboliger i bindingsværksejendom i midtbyen moderniseret i 1991, skal der udføres sokkelnedrivning og ny opbygning til 6 familieboliger. Derudover deler bygningen installationer med naboejendom beliggende Vestergade, som skal købes og renoveres til ny afdeling i Boligselskabet. 6) På adressen Østervang & Smedevænget, der omfatter 12 familieboliger fra 1944 (rækkehuse i to blokke), skal der etableres udvendige trapper og omfangsdræn. Boligselskabet gennemfører ovenstående renoveringsarbejder i 3 adskilte projekter med selvstændige budgetter og ønsker i den forbindelse at udbyde udførelsen i 3 entrepriser efter tilbudsloven i dels fag- og hovedentreprise. De samlede omkostninger til udførelsen udgør forventelig ca. 75 mio. kr. inkl. moms (svarende til ca. 60 mio. kr. ekskl. moms). Det bemærkes, at tilbudsafhentning under tilbudsloven ikke er igangsat på tidspunktet for afsendelsen af denne bekendtgørelse. Boligselskabet kan derfor ikke oplyse navne på eventuelle tilbudsgivere.
Interne Kennung: Indgåelse af fagentreprise- og hovedentrepriseaftaler i forb. med realisering af helhedsplan i Stubbekøbing
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Se afsnit 2.1.