2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tildeling
Beschreibung: TV MIDTVEST har behov for kontrakt om levering af en helhedsløsning for indhold og medieproduktion.Kontrakten påtænkes direkte tildelt uden forudgående udbud efter udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, idet tjenesteydelsen alene kan leveres af en bestemt økonomisk aktør. Aftalen omfatter levering af en helhedsløsning med specifik funktionalitetEn integreret løsning hvor afvikling, grafik, videoserver, teleprompter, playout af 24-timers kanal, asset management og det journalistiske system er samlet i én teknisk løsning. Løsningen skal installeres hos TV MIDTVEST i Holstebro med alle primære funktioner kørende lokalt on-premise uden afhængighed af adgang til det offentlige internet. Løsningen tilsluttes eksisterende infrastruktur via standarderne SDI og NDI, og betjenes via en webbrowser. En løsning, hvor medarbejdere kan samarbejde om historier på tværs af publiceringsmetode i et aktivitetsstyret workflow. Løsningen skal understøtte publicering af historier og mediefiler direkte til sociale medier, OVP og CMS. Det kræver specifik teknisk adgang og knowhow at levere helhedsløsningen og der findes, i dette specifikke tilfælde, ikke alternativer til leverancen. TV MIDTVEST ønsker at indgå en 5-årig aftale om ovennævnte ydelser fra nxtedition AB
Vorherige Bekanntmachung: 792631-2024
Interne Kennung: 246248394
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tildeling af kontrakt uden forudgående offentliggørelse af en udbudsbekendtgørelse i Den Europæiske Unions Tidende i tilfældene anført nedenfor:Udbuddet er ikke omfattet af direktivetForklaring:Kontrakten påtænkes direkte tildelt uden forudgående udbud efter udbudslovens § 80, stk. 3, nr. 2, idet tjenesteydelsen alene kan leveres af en bestemt økonomisk aktør. Aftalen omfatter levering af en helhedsløsning med specifik funktionalitetEn integreret løsning hvor afvikling, grafik, videoserver, teleprompter, playout af 24-timers kanal, asset management og det journalistiske system er samlet i én teknisk løsning. Løsningen skal installeres hos TV MIDTVEST i Holstebro med alle primære funktioner kørende lokalt on-premise uden afhængighed af adgang til det offentlige internet. Løsningen tilsluttes eksisterende infrastruktur via standarderne SDI og NDI, og betjenes via en webbrowser. En løsning, hvor medarbejdere kan samarbejde om historier på tværs af publiceringsmetode i et aktivitetsstyret workflow. Løsningen skal understøtte publicering af historier og mediefiler direkte til sociale medier, OVP og CMS. Det kræver specifik teknisk adgang og knowhow at levere helhedsløsningen og der findes, i dette specifikke tilfælde, ikke alternativer til leverancen. TV MIDTVEST ønsker at indgå en 5-årig aftale om ovennævnte ydelser fra nxtedition AB
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48500000 Kommunikations- und Multimedia-Softwarepaket, 48520000 Multimediasoftwarepaket
5. Los
Los: LOT-0000