2. Verfahren
Verfahren
Titel: Sprzedaż energii elektrycznej w modelu giełdowym na potrzeby Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. w 2026 roku
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest sprzedaż (dostawa) energii elektrycznej w modelu giełdowym zgodnie z obowiązującymi przepisami, w szczególności przepisami rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemu elektroenergetycznego (Dz. U. z 2023 r. poz. 819) do punktów poboru Zamawiającego. Energia będzie zużywana na potrzeby Zamawiającego, który nie jest przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu ustawy z 10 kwietnia 1997 roku Prawo energetyczne (tekst jednolity: Dz. U. z 2024 poz. 266 z późn. zm.). 2. Przedmiot zamówienia określa niniejsza Specyfikacja Warunków Zamówienia (SWZ) wraz z projektowanymi postanowieniami umowy w sprawie zamówienia publicznego (załącznik nr 5 do SWZ). 3. Wykonawca zobowiązany będzie do sprzedaży energii elektrycznej Zamawiającemu począwszy od dnia 01.01.2026 r., jednak nie wcześniej niż od dnia skutecznego przeprowadzenia procedury zmiany sprzedawcy energii elektrycznej u operatora systemu dystrybucyjnego (OSD), o ile przeprowadzenie takiej procedury będzie konieczne. 4. Rozliczenie dostawy (sprzedaży) energii elektrycznej realizowane będzie w oparciu o tzw. model giełdowy (notowania giełdowe Rynku Kontraktów Terminowych oraz Rynku Dnia Następnego TGE SA), zgodnie z założeniami wskazanymi w SWZ. 5. Zamawiający ma prawo zakupu 100% wolumenu energii elektrycznej zużywanej w okresie realizacji umowy w oparciu o tzw. model giełdowy, tj. w oparciu o notowania giełdowe Rynku Kontraktów Terminowych, publikowanych na stronie Towarowej Giełdy Energii S.A. (TGE) tj.: kontrakt pasmowy roczny (BASE_Y) lub kontrakt pasmowy kwartalny (BASE_Q) (właściwych dla danego okresu sprzedaży) oraz o notowania giełdowe Rynku Dnia Następnego (RDN), publikowanych na stronie TGE. 6. W przypadku, gdy Zamawiający w terminie wskazanym w zawartej umowie nie podejmie decyzji o zamówieniu energii w ramach wskazanych w ust. 6 powyżej kontraktów BASE_Y oraz BASE_Q pokrywającej 100% wolumenu energii elektrycznej zużytej w danym miesięcznym okresie sprzedaży, pozostała część, dla której nie zostanie wyznaczona cena, rozliczona zostanie w oparciu o cenę ustaloną na podstawie notowań Rynku Dnia Następnego (RDN) Towarowej Giełdy Energii S.A. dla każdego miesiąca sprzedaży, zgodnie ze wzorem określonym w zawartej umowie. 7. Zamawiający jest stroną umowy o świadczenie usług dystrybucji energii elektrycznej z OSD, którym jest PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok (ul. Elektryczna 13, 15-950 Białystok). 8. Wykonawca zobowiązany jest do zgłoszenia OSD do realizacji zawartej w wyniku niniejszego postępowania umowy sprzedaży energii elektrycznej, a także do reprezentowania Zamawiającego przed OSD w sprawach związanych z zawartą umową (w szczególności w związku z procedurą zmiany sprzedawcy energii elektrycznej – o ile wystąpi taka konieczność). Zamawiający udzieli Wykonawcy stosownego pełnomocnictwa do zgłoszenia w imieniu Zamawiającego zawartej umowy sprzedaży energii elektrycznej do OSD oraz wykonania czynności niezbędnych do przeprowadzenia procesu zmiany sprzedawcy u OSD według wzoru stosowanego powszechnie przez Wykonawcę 9. Układy pomiarowo-rozliczeniowe będące własnością Zamawiającego są dostosowane do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej zgodnie z zasadą TPA. 10. Zamawiający udzieli Wykonawcy lub bezpośrednio osobom występującym po stronie Wykonawcy odpowiedniego pełnomocnictwa do dokonania wszelkich czynności niezbędnych do właściwej realizacji umowy sprzedaży zawartej w wyniku niniejszego postępowania o udzielenie zamówienia. 11. Prognozowana (deklarowana) sprzedaż (dostawa) energii elektrycznej w okresie realizacji zamówienia, tj. od dnia 01.01.2026 do dnia 31.12.2026 r. wynosi ok. 2368 MWh. 12. Podana w ust. 11 wielkość wolumenu energii elektrycznej jest wartością szacowaną na podstawie zużycia Zamawiającego w 2024 roku. Zamawiający informuje, że prognoza sprzedaży (dostawy) energii elektrycznej wskazana w ust. 11 powyżej stanowi jedynie przybliżoną wartość, która w trakcie realizacji zawartej umowy może ulec zwiększeniu lub zmniejszeniu w stosunku do prognoz dotyczących odbiorcy końcowego. Faktyczna wartość sprzedaży (dostawy) energii uzależniona będzie wyłącznie od rzeczywistych potrzeb odbiorcy końcowego. Faktyczna ilość pobranej energii elektrycznej wynikać będzie z bieżących potrzeb Zamawiającego i zostanie ustalona na podstawie wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych, z tym, że niezależnie od ilości zużycia Wykonawca zobowiązany jest w każdym przypadku stosować zaoferowaną w niniejszym postępowaniu cenę energii. Wykonawca nie może dochodzić od Zamawiającego żadnych roszczeń finansowych (odszkodowania), jeżeli w okresie obowiązywania umowy Zamawiający zakupi od Wykonawcy mniejszą lub większą ilość energii elektrycznej niż prognozowana (planowana) ilość energii elektrycznej, wskazana w SWZ, w szczególności w sytuacji spowodowanej zwiększeniem lub zmniejszeniem przewidywanego poboru energii dla odbiorcy końcowego, zmianą grupy taryfowej, zmianą mocy zamówionej lub parametrów technicznych Punktu Poboru Energii, faktycznym poborem energii w Punkcie Poboru Energii. Zamawiający wskazuje jednocześnie, iż prognozowane łączne minimalne zużycie energii elektrycznej w okresie realizacji zamówienia wyniesie nie mniej niż 2000 MWh. 13. Szczegółowe informacje dotyczące zużycia, w tym dane dotyczące prognozowanego (deklarowanego) zużycia w okresach miesięcznych, stanowi Załącznik nr 10 do SWZ. W Załączniku nr 11 do SWZ przedstawiono dane dotyczące historycznego zużycia energii w 2024 roku w układzie miesięcznym.
Interne Kennung: ZP-PGO/04/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 09300000 Elektrizität, Heizung, Sonnen- und Kernenergie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 09310000 Elektrizität
5. Los
Los: LOT-0001