2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rådgivningsydelser, herunder projektering, byggeledelse, fagtilsyn og arbejdsmiljøkoordination m.v. i forbindelse med udbygning af Kalundborg Centrale Renseanlæg (KCR).
Beschreibung: Bygherre skal i forbindelse med ekspansionen af industrien i Kalundborg udbygge kapaciteten af Kalundborg Centrale Renseanlæg. Forundersøgelser, planlægning og dimensionering er allerede gennemført, idet Bygherre i dén proces har været bistået af ekstern rådgiver (Envidan). Den udbudte kontrakt vedrørende bygherrerådgivning omfatter tekniske rådgivningsydelser i forbindelse med projektering, udbud, byggeledelse, fagtilsyn, arbejdsmiljøkoordination m.v. Generelt er det i forhold til rådgivers ydelser vigtigt for Bygherre at opnå følgende: • Gennemførelse af alle aktiviteter, så risikoen for unødvendige omkostninger minimeres • Det planlagte projekt kan gennemføres effektivt og til tiden • Der er et sikkert og sundt arbejdsmiljø • Ekstraarbejder og forsinkelser generelt minimeres Bygherre anslår, at selve anlægsarbejdet har en forventet anlægsøkonomi på omkring 350 mio. kr. ekskl. moms (2023-priser). Anlægsøkonomien er dog behæftet med væsentlig usikkerhed, idet meget vil afhænge af projektets udvikling, prisudvikling mv. og Bygherres overslag er derfor ikke nødvendigvis retvisende for de faktiske anlægsomkostninger. I udbudsbekendtgørelsens pkt. II.2.7) har Bygherre anført 30/09/2028 som slutdato. Bygherre bemærker, at denne dato alene afspejler den dato, hvor Bygherre forventer, at den afsluttende indkøring på KCR er afsluttet (dvs. det forventede sluttidspunkt for byggeledelse/tilsyn). Den udbudte rådgiverkontrakt udbydes uden en på forhånd fastsat slutdato, idet kontrakten ophører, når hver part har opfyldt de forpligtelser, som påhviler denne i medfør af kontrakten.
Interne Kennung: 200753
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Der indgår ikke optioner.