676784-2026 - Vorankündigung – Direktvergabe
Polen – Unterricht in technischen und berufsbildenden weiterführenden Schulen – Szkolni Animatorzy Współpracy w ramach projektu Świętokrzyska Edukacja Zawodowa – Niepubliczne Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa o profilu Technik Informatyk oraz Technik pojazdów samochodowych)
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Szkolni Animatorzy Współpracy w ramach projektu Świętokrzyska Edukacja Zawodowa – Niepubliczne Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa o profilu Technik Informatyk oraz Technik pojazdów samochodowych)
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest wykonywanie zadań Szkolnego Animatora Współpracy (SAW) w Niepublicznym Technikum Zawodowym im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa o profilu Technik Informatyk oraz Technik pojazdów samochodowych). 2. Opis przedmiotu zamówienia (OPZ) zawarty został w Załączniku Nr 1 do zaproszenia do negocjacji. 3. Termin realizacji zamówienia do 30.06.2028r. 4. Zamówienie jest realizowane w ramach projektu pn. Świętokrzyska Edukacja Zawodowa, realizowanego na obszarze województwa świętokrzyskiego, zadania pn.: „Wzorcowy Model Kształcenia Praktycznego”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu regionalnego Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021- 2027, Priorytet FESW.08 Edukacja na wszystkich etapach życia, Działanie FESW.08.04 Rozwój szkolnictwa branżowego. 5. Wartość zamówienia stanowiącego przedmiot tego postępowania (bez VAT): 52 800,00 PLN 6. Zamawiający informuje, iż nie przeprowadził wstępnych konsultacji rynkowych.
Interne Kennung: OK-III.272.1.109.2026
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80210000 Unterricht in technischen und berufsbildenden weiterführenden Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79421000 Projektmanagement, außer Projektüberwachung von Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: „Szkolni Animatorzy Współpracy w ramach projektu Świętokrzyska Edukacja Zawodowa – Niepubliczne Technikum Zawodowe im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa o profilu Technik Informatyk oraz Technik pojazdów samochodowych)”
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest wykonywanie zadań Szkolnego Animatora Współpracy (SAW) w Niepublicznym Technikum Zawodowym im. Żołnierzy Sił Pokojowych ONZ Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kielcach (klasa o profilu Technik Informatyk oraz Technik pojazdów samochodowych). 2. Opis przedmiotu zamówienia (OPZ) zawarty został w Załączniku Nr 1 do zaproszenia do negocjacji. 3. Termin realizacji zamówienia do 30.06.2028r. 4. Zamówienie z wolnej ręki na podstawie art. 214 ust. 1 pkt 1) lit. a) ustawy Prawo zamówień publicznych 5. Uzasadnienie wyboru: Projekt „Świętokrzyska Edukacja Zawodowa” (ŚEZ) jest projektem strategicznym Województwa Świętokrzyskiego, którego głównym celem jest realizacja Wzorcowego Modelu Kształcenia Praktycznego (WMKP). Model ten został opracowany w ramach projektu pilotażowego „Innowacyjna Edukacja – Nowe Możliwości Zawodowe”, realizowanego przez Województwo Świętokrzyskie w latach 2017–2021, a następnie opisany w Raporcie Upowszechniającym Wzorcowy Model Kształcenia Praktycznego. WMKP został wskazany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, obok pięciu innych rozwiązań, jako model rekomendowany do wdrażania w szkolnictwie zawodowym w ramach projektów finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+). Istotą WMKP jest przeniesienie, co najmniej 40% godzin zajęć praktycznych do pracodawcy, przy jednoczesnym pozostawieniu pozostałych 60% zajęć praktycznych w szkole. Model zakłada ponadto wyznaczenie dla każdej klasy lub zawodu Szkolnego Animatora Współpracy (SAW), odpowiedzialnego za zapewnienie wysokiej jakości procesu kształcenia praktycznego oraz prawidłowej realizacji założeń WMKP, w szczególności za organizację i koordynację współpracy pomiędzy szkołą a pracodawcą w zakresie realizacji praktycznej nauki zawodu u pracodawcy. Szczególne znaczenie ma udział nauczyciela pełniącego funkcję SAW już na etapie przygotowania programu nauczania realizowanego u pracodawcy. Poznanie przez nauczyciela rzeczywistego środowiska pracy, stosowanych technologii, metod organizacji procesu produkcji lub świadczenia usług pozwala na powiązanie tych doświadczeń z programem kształcenia realizowanym w szkole. Podniesienie kompetencji nauczycieli w tym zakresie bezpośrednio wpływa na jakość kształcenia zawodowego oraz umożliwia lepsze dostosowanie realizowanych w szkole zajęć praktycznych do rzeczywistych potrzeb rynku pracy. Pełnienie funkcji SAW wymaga ścisłego związku osoby wykonującej te zadania ze szkołą, procesem kształcenia zawodowego realizowanym w szkole, uczestnikami projektu oraz pracodawcami. SAW powinien posiadać szczegółową wiedzę dotyczącą w szczególności:- organizacji pracy szkoły; - programu nauczania realizowanego w danym zawodzie; - organizacji i zakresu treści kształcenia zrealizowanych przez uczniów w szkole; - indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów; - możliwości przeniesienia określonych treści kształcenia praktycznego do pracodawcy; - specyfiki lokalnego rynku pracy oraz potencjału pracodawców mogących realizować zajęcia praktyczne. Powyższe wymagania powodują, że funkcji SAW nie można traktować jako standardowej usługi zewnętrznej, którą można w sposób równoważny powierzyć dowolnemu podmiotowi spoza szkoły. Zgodnie z przyjętym w projekcie ŚEZ modelem organizacyjnym oraz założeniami określonymi w Raporcie Upowszechniającym WMKP (pkt 6.5.1), SAW powinien być pracownikiem szkoły. Rozwiązanie to wynika ze specyfiki powierzonych mu zadań oraz konieczności stałego powiązania funkcji SAW z organizacją procesu kształcenia zawodowego w konkretnej placówce. Dyrektorzy szkół uczestniczących w projekcie wskazują na szereg problemów, które występowałyby w przypadku powierzenia funkcji SAW osobie niebędącej pracownikiem szkoły. Dotyczą one przede wszystkim braku organizacyjnego związku takiej osoby ze szkołą, ograniczonego dostępu do informacji niezbędnych do prawidłowego wykonywania funkcji, braku możliwości zapewnienia stałej obecności w procesie kształcenia zawodowego oraz trudności w skoordynowaniu zajęć realizowanych u pracodawcy z zajęciami odbywającymi się w szkole. SAW, będąc nauczycielem zatrudnionym w danej szkole, posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe, których spełnienie jest weryfikowane przy zatrudnieniu oraz podlega bieżącej ocenie i weryfikacji przez dyrektora szkoły. Jest również osobą znaną uczniom i ich rodzicom oraz posiadającą ich zaufanie. Znajomość uczniów i ich indywidualnych potrzeb ma szczególne znaczenie podczas realizacji zajęć praktycznych poza szkołą, gdzie obecność nauczyciela znanego uczniom zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Ponadto wykonywanie przez SAW obowiązków związanych z rekrutacją uczestników projektu, w tym uczniów i nauczycieli, wymaga stałego i bezpośredniego kontaktu z potencjalnymi uczestnikami oraz ich prawnymi opiekunami. Osoba nieuczestnicząca na co dzień w funkcjonowaniu szkoły, miałaby istotnie ograniczone możliwości sprawnego przeprowadzenia tego procesu. Istotnym elementem jest również dostęp SAW do danych i informacji dotyczących uczniów, nauczycieli oraz organizacji procesu kształcenia. Nauczyciel zatrudniony w danej szkole posiada, w ramach wykonywanych obowiązków i nadanych uprawnień, dostęp do informacji niezbędnych do realizacji powierzonych mu zadań, przy zachowaniu obowiązujących zasad ochrony danych osobowych oraz regulacji wewnętrznych szkoły. Powierzenie zadań SAW osobie z zewnątrz wymagałoby natomiast stworzenia odrębnych mechanizmów dostępu do danych i informacji, co zwiększałoby złożoność organizacyjną projektu. Ze względu na ograniczoną liczbę znaków pozostała część uzasadnienia znajduje się w "Informacjach dodatkowych".