See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lejerrådgivning vedr. nyt distributionscenter til UNICEF Campus 4
Beschreibung: Aftalen omfatter bygherrerådgivning i form af lejerrådgivning til UNICEF og Bygningsstyrelsen (BYGST) i forbindelse med By & Havns opførelse af nyt distributionscenter til udlejning til UNICEF.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: UNICEF Supply Division har siden 2010 drevet centrallager og administration fra deres nuværende lokalisering på Oceanvej i Københavns Nordhavn. UNICEFs aktiviteter har siden etableringen på denne adresse gennemgået en betydelig ekspansion, hvorfor nuværende bygninger og faciliteter løbende er blevet suppleret med kontorpavilloner på samme adresse og med ’fjernlagre’ på andre adresser i Storkøbenhavn. På denne baggrund har UNICEF indgået aftale med Udenrigsministeriet om etablering af en ny og større facilitet som kan rumme og understøtte UNICEFs faktiske behov. Dette vil udgøre verdens største humanitære lager i fremtiden, ligesom UNICEFs nuværende faciliteter i Danmark er verdens største humanitære lager i dag. Udenrigsministeriet har herefter – med Bygningsstyrelsen (BYGST) som operationel bestiller indgået aftale med Udviklingsselskabet By & Havn I/S om udvikling og etablering af denne nye facilitet på en byggegrund i Københavns Ydre Nordhavn. Den nye facilitet kaldes Campus 4. UNICEF lejer sig pt. ind i deres nuværende faciliteter i Campus 2 via den danske stat. Udlejer er By & Havn. Der lægges op til samme model med samme kontraktparter for det kommende Campus 4. For at Bygningsstyrelsen bedst muligt kan levere ind til ovenstående er der behov for bygherrerådgivning i form af lejerådgivning til UNICEF og BYGST i forbindelse med By & Havns opførelse af nyt distributionscenter til udlejning til UNICEF, hvorfor dette udbud sendes ud for at kunne finde bygningsstyrelsen kommende lejerådgiver til opgaven. Intern identifikator: Lejerrådgivning vedr. nyt distributionscenter til UNICEF Campus 4.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen