67903-2025 - Ergebnis
Dänemark – Versicherungen und Altersvorsorge – Udbud af administration af skadesanmeldelser og ristornokrav samt udbetaling af erstatning
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af administration af skadesanmeldelser og ristornokrav samt udbetaling af erstatning
Beschreibung: Ved nærværende udbud ønsker Garantifonden for skadesforsikringsselskabers (herefter ”Ordregiver”) at indhente tilbud på anskaffelse af administration af skadesanmeldelser og ristornokrav samt udbetaling af erstatning i forbindelse med en konkurs i et skadesforsikringsselskab, administration af arbejdsulykkeforsikringsbestande, som Ordregiver måtte overtage, og som er omfattet af Ordregivers dækningsområde samt administration/forvaltning af de aktiver, som Ordregiver måtte få overdraget fra forsikringsselskabet i tilknytning til overdragelsen af en arbejdsulykkesforsikringsbestand. Selskabet til levering heraf er i det følgende benævnt ”Administrationsselskabet”. Administrationsselskabet skal kunne administrere de opgaver, som Ordregiver er og måtte blive pålagt i medfør af Lov om Garantifonden for skadesforsikringsselskaber. Opgaven med håndteringen af skadesanmeldelser og erstatningsudbetaling indebærer generelt, at administrationsselskabet skal: 1) administrere arbejdsulykkeforsikringsbestande, som Ordregiver overtager i henhold til lov om forsikringsvirksomhed § 204 med henvisninger og § 209, stk. 4, 2) sikre at Ordregivers forpligtelser i henhold til Lov om Garantifonden opfyldes i forhold til forsikringstagere og sikrede vedrørende det konkursramte forsikringsselskab, hvad angår sagsbehandling, udbetaling af erstatning omfattet af Ordregivers dækningsområde, kvalitetssikring og bidrage med oplysninger og ressourcer i forbindelse med sager ved domstolene og klagenævn, 3) administrere udbetaling (og tilbagebetaling), 4) sikre en god kundebetjening, 5) udarbejde lister over erstatningsudbetalinger, 6) udarbejde erklæringer til Ordregiver efter anmodning, og 7) afrapportere vedrørende afvikling af sagerne til Ordregiver og kurator i samarbejde med det konkursramte selskabs nøglemedarbejdere for at få et overblik over sagsporteføljen. Endvidere skal Administrationsselskabet varetage anmeldelse af krav i en bygherres konkursbo, såfremt Ordregiver har dækket et erstatningskrav i henhold til en byggeskadeforsikring.
Interne Kennung: 404835
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud, hvilket indebærer, at enhver har ret til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen, 66510000 Versicherungen, 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66518300 Dienstleistungen zur Begleichung von Forderungen aus Versicherungen, 66519300 Zusatzversicherungen, 66519400 Schadenregulierung, 66600000 Finanzen und Liquiditätssteuerung, 66700000 Rückversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000