679147-2023 - Wettbewerb
Dänemark – Versicherungen – Udbud af midlertidig kontrakt om forsikringsydelser
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af midlertidig kontrakt om forsikringsydelser
Beschreibung: I forlængelse af den brede politiske aftale om erstatning til minkavlere og minkfølgeerhverv be-rørt af COVID-19 (S, V, RV, SF og LA) er det besluttet, at Finansiel Stabilitet skal stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet vil i forbindelse med håndteringen af de overtagne aktiver fra minkfølgeerhvervene få brug for forsikring af aktiverne, indtil de er solgt. Dette udbud vedrører således en midlertidig kontrakt om forsikring af de aktiver, som Finansiel Stabilitet overtager fra minkfølgeerhvervene før den 15. februar 2024. Det forventes, at Finansiel Stabilitet vil overtage aktiver fra i alt ca. 7 minkfølgeerhverv i perioden. Der vil primært være tale om minkfølgeerhverv i Midt- og Nordjylland. Forsikringen omfatter bygninger og løsøre i Danmark. Forsikringen har en maksimal forsikringssum på 100 mio. kr. pr. forsikringsbegivenhed og en selvrisiko pr. forsikringsbegivenhed på 50.000 kr. Finansiel Stabilitet offentliggør snarest en rammeaftale om forsikringsydelser, som vil gælde fra den 15. februar 2024.
Interne Kennung: 4
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et hasteudbud. Dette skyldes, at Finansiel Stabilitet forventes at overtage de første aktiver i starten af første kvartal 2024 og har brug for forsikring af disse aktiver. Da Finansiel Stabilitet først den 2. november 2023 har fået til opgave at skulle stå for håndteringen af de aktiver, som staten overtager fra minkfølgeerhvervene, har det ikke været muligt at offentliggøre et udbud af forsikringsydelser tidligere, og det er derfor ikke muligt at overholde den ordinære frist for offentlige udbud. Finansiel Stabilitet vil snarest muligt offentliggøre et udbud af rammeaftale om forsikringsydelser med forventet kontraktstart den 15. februar 2024. Rammeaftalen vil gælde for forsikring af de aktiver, som overtages fra og med den 15. februar 2024, der vil udgøre langt størstedelen af alle aktiver, der overtages fra minkfølgeerhvervene. Finansiel Stabilitet har således begrænset omfanget af hasteudbuddet til det absolut nødvendige.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66510000 Versicherungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66500000 Versicherungen und Altersvorsorge, 66514100 Transportversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
5. Los
Los: LOT-0000