2. Verfahren
Verfahren
Titel: „Poprawa warunków siedliskowych w biotopach całorocznych cietrzewia, usuwanie nalotów, przerzedzenia młodników i drzewostanów w ramach projektu „Razem dla natury – ochrona gatunków i siedlisk na terenach cennych przyrodniczo (OPL2)”
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest usługa z zakresu prac leśnych, mających na celu poprawę warunków siedliskowych w biotopach całorocznych bytowania cietrzewia (Lyrurus tetrix) poprzez usuwanie, przy użyciu sprzętu ręcznego, nalotów drzewiastych, w tym głównie sosny kosodrzewiny pochodzącej z sztucznego sadzenia, przerzedzenie młodników świerkowych i modrzewiowych, polegające na selektywnym usuwaniu wybranych drzew w celu poprawy struktury siedliska i zwiększenia dostępności światła, przerzedzenie drzewostanów wskazanych przez przedstawiciela Zamawiającego, obejmujące usunięcie wybranych drzew zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów dotyczących ochrony środowiska i ochrony gatunkowej, prace z zakresu redukcji podszytów, zakrzaczeń, wykaszania, ochrona biotopów mało powierzchniowych torfowisk, źródlisk oraz borówczysk. Łączna powierzchnia zabiegu przy użyciu sprzętu ręcznego wynosi 59,59 ha. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia tj. rodzaj prac, wielkość prac, zakres, lokalizacja oraz sposób wykonania - stanowi załącznik nr 2 do SWZ na który składają się następujące dokumenty: Załącznik nr 2.1 – Opis Przedmiotu Zamówienia; Załącznik nr 2.2 – Mapa lokalizacji powierzchni przeznaczonych do realizacji przedmiotu zamówienia Załącznik nr 2.3 - ,,Zasady hodowli i ochrony drzewostanów w ostojach cietrzewia na obszarze Nadleśnictwa Świeradów”
Interne Kennung: SA.270.2.2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77200000 Dienstleistungen in der Forstwirtschaft
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77211000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Holzgewinnung, 77211300 Rodung, 77211400 Fällen von Bäumen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: 1. Przedmiotem zamówienia jest usługa z zakresu prac leśnych, mających na celu poprawę warunków siedliskowych w biotopach całorocznych bytowania cietrzewia (Lyrurus tetrix) poprzez usuwanie, przy użyciu sprzętu ręcznego, nalotów drzewiastych, w tym głównie sosny kosodrzewiny pochodzącej z sztucznego sadzenia, przerzedzenie młodników świerkowych i modrzewiowych, polegające na selektywnym usuwaniu wybranych drzew w celu poprawy struktury siedliska i zwiększenia dostępności światła, przerzedzenie drzewostanów wskazanych przez przedstawiciela Zamawiającego, obejmujące usunięcie wybranych drzew zgodnie z zachowaniem wszystkich wymogów dotyczących ochrony środowiska i ochrony gatunkowej, prace z zakresu redukcji podszytów, zakrzaczeń, wykaszania, ochrona biotopów mało powierzchniowych torfowisk, źródlisk oraz borówczysk. Łączna powierzchnia zabiegu przy użyciu sprzętu ręcznego wynosi 59,59 ha. 2. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia tj. rodzaj prac, wielkość prac, zakres, lokalizacja oraz sposób wykonania - stanowi załącznik nr 2 do SWZ na który składają się następujące dokumenty: Załącznik nr 2.1 – Opis Przedmiotu Zamówienia; Załącznik nr 2.2 – Mapa lokalizacji powierzchni przeznaczonych do realizacji przedmiotu zamówienia Załącznik nr 2.3 - ,,Zasady hodowli i ochrony drzewostanów w ostojach cietrzewia na obszarze Nadleśnictwa Świeradów” 3. Wymagania jakościowe odnoszące się do przedmiotu zamówienia. 1) Usuwanie nalotów drzewiastych, w tym głównie sosny kosodrzewiny ze sztucznego sadzenia oraz przerzedzanie młodników i drzewostanów (świerkowych i modrzewiowych) należy wykonać przy pomocy sprzętu ręcznego takiego jak pilarki łańcuchowe, piły ręczne, maczety, noże, sekatory oraz inne narzędzia ręczne odpowiednie do prowadzenia prac w warunkach terenowych. 2) Do smarowania układów tnących w eksploatowanych piłach łańcuchowych i głowicach tnących Wykonawca będzie zobowiązany stosować olej biodegradowalny o parametrze biodegradacji nie gorszym niż 60%. Wymagane jest określenie biodegradowalności zgodnie z metodyką badań opisaną w Rozporządzeniu Komisji (WE) NR 440/2008 z dnia 30 maja 2008 r. w metodzie: OECD 301B lub OECD 301C lub OECD 301F, ustalająca metody badań zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH). 3) Na każde żądanie Zamawiającego Wykonawca zobowiązany będzie przedstawić faktury zakupowe oleju wraz z „Kartą charakterystyki preparatu niebezpiecznego” potwierdzającą stopień biodegradowalności kupionego oleju. Zamawiającemu służyć będzie prawo do weryfikacji olei używanych do smarowania układów tnących, a Wykonawca zobowiązany będzie umożliwić Zamawiającemu pobranie próbek oleju w ilości niezbędnej do przeprowadzenia badań jego parametrów. Koszty badań laboratoryjnych pokryją: Zamawiający, jeżeli parametr biodegradowalności jest nie niższy niż 60% według metodyki badań jak wskazano powyżej, Wykonawca, jeżeli parametr jest niższy niż 60% według metodyki badań jak wskazano powyżej. 4) Wykonawca zobowiązany jest do wyposażenia wszystkich urządzeń pracujących na powierzchniach leśnych w zestawy (sorbenty, maty sorpcyjne itp.) o chłonności umożliwiającej pochłonięcie rozlanego paliwa lub oleju oraz innych płynów technologicznych używanych w pilarkach i innych urządzeniach pracujących w lesie oraz użycia tych środków w sytuacjach wymagających zastosowania (awarie, naprawy, tankowania itp.) – w celu zapobieżenia skażeniu środowiska. Dopuszcza się posiadanie i używanie przez pilarzy kanistrów z bezpiecznymi końcówkami (dozownikami), uniemożliwiającymi rozlanie (przelanie) oleju i mieszanki paliwowej podczas tankowania pilarki (zastępczo za maty pochłaniające olej i paliwo). 4. Miejscem realizacji przedmiotu zamówienia będzie obszar administracyjny Nadleśnictwa Świeradów: leśnictwo Czerniawa, leśnictwo Świeradów, leśnictwo Izera.