See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: I/36 Pardubice, Trnová - Fáblovka - Dubina, ZBV 22 ZL 3, SO 202 - MOST NA SILNICI I/36 PŘES BROZANSKÝ ODPAD V KM 1,855
Beschreibung: Novostavba severovýchodního obchvatu města Pardubic. Stavba silnice I/36 začíná za stávající okružní křižovatkou Globus a pokračuje ve stávající trase silnice III/32224 (Poděbradská ulice) do křižovatky se silnicí III/0362 (ulice Bohdanečská). Dále trasa silnice pokračuje volným terénem až do cca km 1,450, kde kříží silnici III/324 (Hradeckou ulici) a vytváří průsečnou křižovatku. Ukončení trasy přeložky silnice I/36 je ve stávající okružní křižovatce Dubina v ulici Na Drážce. V průběhu trasy jsou navrženy čtyři nové úrovňové křižovatky, z nichž tři jsou řešeny jako výhledové křižovatky. Celková délka nové trasy silnice I/36 je 4170 metrů a jedná se o čtyř pruhovou směrově rozdělenou komunikaci. Stěžejním objektem mimo vlastní silnici I/36 je přemostění slepého ramene Labe a řeky Labe. Jedná se o zavěšený most o dvou polích v celkové délce 200 metrů.
Interne Kennung: 11PT-002648
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45221111 Bau von Straßenbrücken
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Zadávací dokumentace stavby v lokalitě tzv. Brozanské skládky předpokládala zastižení tuhého komunálního odpadu (TKO). V Geotechnickém pasportu bylo uvedeno: „u západní opěry budou zastiženy navážky místní skládky TKO a mocnosti cca 4,5m, tyto navážky bude nutné z budoucí základové spáry odstranit v dostatečném množství (min. 2,0m) a nahradit vhodným písčitoštěrkovým materiálem, případně provést zlepšení pomocí štěrkových pilot.“ Zhotovitel v rámci Nabídky uvažoval sanační opatření spočívající v odstranění humózních vrstev a při zastižení navážek v místě bývalé skládky TKO provést kompletní výměnu zeminy o min. mocnosti 2,5 m za použití vhodné hrubozrnné sypaniny – tyto práce byly součástí pol. č. 1 – Spodní stavba. Zhotovitel před započetím realizace prací v místě bývalé skládky provedl odebrání vzorků odpadu a jeho vyhodnocení, a následně si Zhotovitel nechal zpracovat zatřídění zastiženého odpadu. Dne 16.10.2023 Zhotovitel oznámil, že z předmětného dokumentu o zatřídění odpadu vyplývá, že materiál vytěžený z prostoru bývalé skládky TKO nebude možné ukládat dle Zadávací dokumentace v plném rozsahu na skládku typu S – ostatní odpad, podskupiny S-OO1, popřípadě vyšší kategorie, neboť byly zastiženy látky vykazující charakter nebezpečného odpadu. Dne 7.2.2024 došlo k vydání oponentních zkoušek, na základě kterých téhož dne Správce stavby vydal požadavek na předložení Variace s tím, že přítomnost nebezpečného odpadu byla potvrzena. Tento odpad byl zjištěn u provedených sond č. 1-3, 7, 18-25, tedy cca 80 % plochy skládky TKO. Dále přítomnost odpadu s nutností uložení na skládce S-00 byla potvrzena v rámci provedených sond č. 4, 5, 6 a 8, tedy cca 15 % plochy skládky TKO. V rámci zbylých 5 % plochy skládky byl nalezen materiál vhodný k zasypávání na povrch terénu. Projektová dokumentace ve stupni RDS, zpracovaná na základě nově zjištěných skutečností na staveništi, reagovala na potvrzený výskyt nebezpečného odpadu v ploše bývalé skládky, jehož rozsah a charakter nebylo možné jednoznačně předvídat ze zadávací dokumentace. V SO 112 došlo ke změně zatřídění odpadu z odpadů nekontaminovaného (20 03 01 - směsný komunální odpad) na TYP S-NO (nebezpečný odpad - 17 09 03*,,N“) v oblasti ploch označených na základě provedených geologických vrtů - předpokládaná hloubka byla 1,5m. V návaznosti na zastižené podmínky dokumentace rovněž upravovala technologický postup nakládání s odpady, včetně požadavku na průběžné zatřiďování. Celkově tedy projektová dokumentace RDS zásadním způsobem změnila původní koncept sanace, a to s ohledem na environmentální rizika, rozsah kontaminace a legislativní požadavky na nakládání s odpady. Vzhledem ke skutečnosti, že nedošlo k rozpadu soupisu prací SO 112, ani k rozpadu původní smluvní pol. 1 – Spodní stavba, aby tak bylo možné ověřit jednoznačně stanovení cen, došlo v souladu s Přílohou k Nabídce - Požadavky Objednatele čl. (19) k odpočtu poplatku za likvidaci odpadu TKO, se kterým Zhotovitel uvažoval v rámci Nabídky, a je vykázáno v rámci pol. 1001. Nové sanační opatření týkající se poplatku za skládku NO je vykázáno v rámci pol. 1002. Veškeré práce jsou doloženy dle skutečně provedených prací dle LVV potvrzených od technického dozoru stavebníka a dle doložených vážních lístků a geodetických protokolů. Z výše uvedeného je zřejmé, že realizované změny mají přímou souvislost s nepředvídatelnými podmínkami staveniště a nepředstavují změnu způsobenou opomenutím Zhotovitele, nýbrž nutné přizpůsobení skutečnému stavu v zájmu zachování technologické návaznosti a ochrany majetku Objednatele. Tyto změny jsou vyjádřeny položkami: 1001-1002