68427-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Überprüfung von Abwasserkanälen – Udbud af spuling og TV-inspektion
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af spuling og TV-inspektion
Beschreibung: Dette udbud omfatter spuling og TV-inspektion af kloakker i Frederikshavn Kommune. Der udbydes én rammeaftale med én entreprenør. Rammeaftalen omfatter opgaver inden for spuling, TV-inspektion, brøndinspektion og opmåling, som udføres i forbindelse med inspektioner af kloakker i Frederikshavn Kommune. Følgende opgavetyper er omfattet af rammeaftalen: • Driftsspuling • Spuling og TV-inspektion af hovedledninger og stikledninger • Brøndrapportering • Brøndopmåling-/sondemåling Omfattet i ovennævnte opgaver er alle de for arbejdets fuldstændige færdiggørelse nødvendige arbejder og leverancer, med mindre de specielt er angivet at være uden for opgaven. Driftsspuling Frederikshavn Spildevand A/S vil i forbindelse med de løbende driftsopgaver bestille spuling på det eksisterende afløbssystem. Driftsspuling udføres med genbrugsspuler uden tilhørende TV-inspektion. Spuling og TV-inspektion af hovedledninger og stikledninger Frederikshavn Spildevand A/S vil i forbindelse med de løbende opgaver på det eksisterende afløbssystem bestille spuling og TV-inspektion af hovedledninger for undersøgelse af ledningskvalitet og systemsammenhæng. Herunder søgning, afmærkning og opmåling af skjulte brønde. Derudover vil Frederikshavn Spildevand A/S udføre TV-inspektion af stikledninger for undersøgelser af kvalitet, funktion og stedbestemmelse (kortlægning). Frederikshavn Spildevand A/S vil i forbindelse med udførelse af nye kloakanlæg, byggemodninger mv. udføre TV-inspektion af de nye kloakanlæg som dokumentation for kloakledningernes kvalitet. Opgaverne vil i videst muligt omfang blive samlet i bestilling, således at de kan udføres inden for normal arbejdstid. Mindre opgaver udføres normalt inden for 1 arbejdsdag medmindre andet er aftalt i bestilling. Større opgaver udføres inden for en aftalt startdato og forfaldsdato. Der kan desuden være opgaver, der forudsætter tilkaldelse uden bestillingsseddel, som skal forventes udført og afrapporteret fra dag til dag. Entreprenøren skal ved akutte henvendelser kunne stille med materiel og mandskab inden for 1 dag uanset ugedag. Bestillinger kan både omfatte enkeltledninger eller flere sammenhængende enkeltledninger i et kloakopland. Som hovedregel udføres spuling og TV-inspektion af hele ledningstrækninger. Brøndrapportering Frederikshavn Spildevand A/S vil i nogle tilfælde have udført inspektion af brønde for registrering af tilslutninger og tilstand. Brøndopmåling-/sondemåling Frederikshavn Spildevand A/S vil i nogle tilfælde have udført opmåling af brønde og punkter (koordinater og kote) med GPS eller opmålt med sonde til brug for ledningsregistrering. Kontraktperioden løber fra og med den 1. maj 2025 og til og med den 30. april 2027. Herudover har udbyder option på forlængelse af rammeaftalen på samme vilkår i 2x1 år. Den maksimale værdi af det samlede træk på rammeaftalen i rammeaftaleperioden er, uanset hvad der i øvrigt måtte fremgå af rammeaftalen, 10.000.000 kr. ekskl. moms, mens det forventede forbrug på rammeaftalen estimeres til 3.000.000 kr. ekskl. moms.
Interne Kennung: Udbud af spuling og TV-inspektion
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Offentligt udbud
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90491000 Überprüfung von Abwasserkanälen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Udbud af spuling og TV-inspektion af kloakker
Beschreibung: Se udbudsmaterialet.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har option for forlængelse på samme vilkår i 2 X 1 år.