2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kontrakt på Nyttiggørelse og transport af spildevandsslam
Beschreibung: Udbuddet vedrører nyttiggørelse herunder f.eks. udspredning på landbrugsjord samt transport af spildevandsslam/biogødning fra Løgumkloster Rensningsanlæg, Tønder Rensningsanlæg, Skærbæk Rensningsanlæg og Toftlund Rensningsanlæg. Kontrakten har 4 delaftaler, et på hvert rensningsanlæg. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen (bilag 2) og tilbudslisten (bilag 3), samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål. Udbuddet har til hensigt at ordregivers spildevandsslam bliver håndteret på en miljømæssig forsvarlig måde og hvor der sker en størst mulig genanvendelse og energiudnyttelse til den lavest mulige pris. Slammet er kategoriseret som A-Slam og har et tørstofindhold på 22 %. Den samlede slammængde på de 4 delaftaler er i alt 3.950 tons om året. På delaftalerne er mængderne som følger- Delaftale 1: Løgumkloster Rensningsanlæg: 150 tons årligt- Delaftale 2: Tønder Rensningsanlæg: 2.400 tons årligt- Delaftale 3: Skærbæk Rensningsanlæg: 950 tons årligt- Delaftale 4: Toftlund Rensningsanlæg: 450 tons årligt
Interne Kennung: 274850738
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kontrakten udbydes gennem offentlig udbud i henhold til Udbudsloven. Der er mulighed for besigtigelse af de fire rensningsanlæg. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på en eller 4 delaftale. Der kan afgives kombinationsbud. Tildeling sker til det tilbud hvor der er bedst forhold mellem pris og kvalitet.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90513800 Schlammbehandlung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513700 Schlammtransport, 90513900 Schlammentsorgung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Løgumkloster Rensningsanlæg
Beschreibung: Delaftalen vedrører nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Løgumkloster Rensningsanlæg.Slammet er kategoriseret som A-Slam og har et tørstofindhold på 22 %. Den samlede slammængde på delaftale 1: Løgumkloster Rensningsanlæg er 150 tons årligtDer er tale om A-Slam fra mekanisk afvanding i sibåndspresse.Slam fra mindre biologiske renseanlæg køres til Løgumkloster Renseanlæg og afvandes i renseanlæggets centrifuge til ca. 22 % TS. Afvandet slam transporteres til et slamlager med kapacitet til ni måneders produktion.
Interne Kennung: 274855129 - 1-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver har pt. kun A-slam. Tilbudsgiver skal tilbyde, såfremt Ordregiver måtte have behov for det, at aftage andre slamtyper til andre priser.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Tønder Rensningsanlæg
Beschreibung: Delaftalen vedrører nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Tønder Rensningsanlæg.Slammet er kategoriseret som A-Slam og har et tørstofindhold på 22 %. Den samlede slammængde på Delaftale 2: Tønder Rensningsanlæg på 2.400 tons årligtSlammet afvandes mekanisk i centrifuge.Slam fra mindre biologiske renseanlæg køres til Tønder renseanlæg og afvandes i renseanlæggets dekanter centrifuge. Afvandet slam ledes til containere med et rumindhold på ca. 12 m 3. Samlet vægt inklusiv container vil maks. være 13 tons.
Interne Kennung: 274865384 - 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Skærbæk Rensningsanlæg
Beschreibung: Delaftalen vedrører nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Skærbæk Rensningsanlæg.Slammet er kategoriseret som A-Slam og har et tørstofindhold på 22 %. Den samlede slammængde 950 tons årligt.Slammet afvandes mekanisk i centrifuge.Slam fra mindre biologiske renseanlæg køres til Skærbæk Renseanlæg og afvandes i renseanlæggets dekanter centrifuge til ca. 22 % tørstofindhold. Rensningsanlægget stiller det nødvendige antal containere til rådighed for det centrifugerede slam.
Interne Kennung: 274866024 - 3-2
Los: LOT-0004
Titel: Delaftale 4: Nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Toftlund Rensningsanlæg
Beschreibung: Delaftalen vedrører nyttiggørelse og transport af spildevandsslam fra Toftlund Rensningsanlæg.Slam fra mindre biologiske renseanlæg køres til Toftlund Renseanlæg og afvandes i renseanlæggets skruepresse til ca. 22 % TS. Rensningsanlægget stiller det nødvendige antal containere til rådighed for det centrifugerede slam. Slammet er kategoriseret som A-Slam og har et tørstofindhold på 22 %.Den samlede slammængde 450 tons årligt
Interne Kennung: 274867658 - 4-3